Beton nebo anhydrit? Poradíme vám, jak vybrat podlahu
Realizace každé stavby vyžaduje rozhodnutí, jakou zvolit podlahu. Přinášíme vám jednoduchý souhrn výhod a nevýhod dvou nejběžnějších typů podlah. Zohledníme finance, zásady jejich aplikace a zaměříme se i na izolace.
Betonová podlaha, dobře zvolená klasika
Realizace betonové podlahy je v podstatě jednoduchý proces. Dovezená betonová směs se pomocí speciálního čerpadla dopravuje přímo do objektu. Některé firmy nemají problém ani s podlahami ve vysokých budovách. Směs se poté přímo v objektu dále zpracovává a upravuje. Nejdůležitější částí je konečné zahlazení. Velmi kvalitního a rovného docílí šikovný zedník nebo lze využít elektrickou hladičku. Za rovnou podlahu se považuje výšková odchylka 2 milimetry na 2 metry. Jak je tedy patrné, aplikaci betonové podlahy je lepší svěřit do rukou odborníků, než se do realizace pouštět svépomocí.
Výhodou betonové podlahy je i rychlost jejího vyhotovení a cena. Předpokladem pro kvalitní práci je dobrý pevný podklad, například polystyrenové desky, tvrdá minerální vata či mirelon. Betonovou podlahu lze zcela bez problémů kombinovat s podlahovým topením. Nevýhodou může být volba špatného zedníka nebo neprověřené firmy.
Anhydritová litá podlaha – pozor na vlhkost
Tento typ podlah je sice dražší, ale na druhou stranu jde o vysoce kvalitní a v současnosti žádanou realizaci jak v domácnostech, tak v kancelářských budovách, obchodních centrech a podobně. Anhydritová podlaha se hodí do všech typů budov, kromě těch, kde se předpokládá zvýšená vlhkost. Proces dopravy směsi je podobný jako u betonové podlahy, přičemž realizaci by měl provést odborník.
Anhydrit je síran vápenatý. Vyznačuje se vysokou stabilitou a samonivelačním účinkem, a tak lze jednoduše vytvořit naprosto rovnou plochu, na kterou se pouze umístí finální vrstva. Výborně vede teplo, a tak jej lze kombinovat s podlahovým topením.
Nezapomeňte na vhodnou izolaci
Před realizací betonové nebo anhydritové podlahy myslete na budoucnost a volte kvalitní izolace a výztuže. Prvotní investicí sice mírně zvýšíte náklady na podlahu, ale v budoucnu ušetříte za vytápění a ve vícepatrových budovách snížíte hladinu hluku. V neposlední řadě díky izolaci podlahy prodloužíte její životnost.