Co se finančně vyplatí víc? Fotovoltaika nebo solární kolektory na ohřev vody?

Pokud se rozhodujete, zda investovat do fotovoltaických nebo solárních panelů, existuje spousta faktorů, která vás mohou ovlivnit. V první řadě je třeba zaměřit se na to, co díky kterému systému získáte. Oba dva absorbují sluneční energii, ale fotovoltaika vyrábí elektřinu, zatímco solární kolektory teplo (zejména teplou užitkovou vodu). To bude základním aspektem, který může rozhodnout. Důležité jsou ale také provozní náklady obou systémů.

Počáteční náklady

Oba dva systémy vyžadují poměrně vysoké počáteční náklady. I když je možnost využít státní dotace, i tak je cena poměrně vysoká. Obecně lze říci, že solární kolektory jsou o něco levnější, než fotovoltaika. Avšak cena může být ovlivněna dalšími faktory, jako je například typ a počet použitých článků, kapacita systému apod. Ploché kolektory jsou levnější než ty vakuové, a polykrystalické panely jsou levnější než monokrystalické.

Provozní náklady

Provoz a údržba obou systémů je minimální, nicméně pro zvýšení efektivity je dobré čas od času do ní investovat. Každý rok by měla proběhnout kontrola systému, jeho údržba a výměna použitých článků či baterií. Ne každému se proto systém (ať už solární nebo fotovoltaický) může vyplatit. Závisí též na tom, zda jste čerpali dotace. Někdy se investice do fotovoltaiky vrátí za několik let, jindy za více než deset let.

Pro koho je fotovoltaika

Fotovoltaická elektrárna je vhodná pro toho, jehož prioritou je stát se nezávislým na dodávkách elektřiny ze sítě nebo alespoň snížit účty za elektřinu. Vzhledem k tomu, že se jedná o obnovitelný zdroj energie, šetříte tím také životní prostředí. Tento systém je možné využít pro různé účely. To, jestli se pro něj nakonec rozhodnete, ale závisí samozřejmě na individuálních potřebách každého. Rezidenční fotovoltaický systém umožňuje využívat elektřinu po celý rok, nejenom v létě, kdy je síla sluníčka nejvyšší.