5 tipů, jak vyčistit klávesnici

Jelikož počítačovou klávesnici používá v dnešní době mnoho lidí na denní bázi, tak není divu, že se na ní špína a bakterie objeví velmi jednoduše. Obyčejný prach, psí chlupy, drobky z jídla i další nečistoty – to vše se na klávesnici udržuje stejně jako na každém jiném povrchu. Avšak dostat to z ní už bývá poněkud náročnější. Pojďme se proto podívat na několik jednoduchých tipů, jak klávesnici správně vyčistit.

1. Jednoduše s hadříkem a čisticím prostředkem

Nejjednodušší a zároveň účinný způsob, jak vyčistit klávesnici, je za pomoci hadříku, vatových tyčinek či kartáčku a čisticího prostředku. Hadřík stačí jednoduše navlhčit čisticím prostředkem, pak jím klávesnici očistit a celý proces přivést k dokonalosti pomocí vatových tyčinek nebo čistého zubního kartáčku. Tento postup je ideální u nízkoprofilových klávesnic, jaké mívají notebooky.

Jediné, na co si musíte dát pozor, je volba správného čisticího prostředku. Nejlepší je takový, který je přímo určený na čištění elektroniky. Můžete však použít i jakýkoliv jiný domácí univerzální prostředek, který nepoškozuje plasty. Případně lze využít také prostředek na čištění brýlí.

2. Speciální vlhčené ubrousky

Pokud se vám postup s hadříkem a prostředkem moc nepozdává, můžete vyzkoušet také vlhčené ubrousky. Jen je opět třeba dát pozor na to, aby nepoškozovaly plasty. Úplně ideální volbou budou ubrousky speciálně určené na plastové povrchy. Ty můžete sehnat třeba v elektru.

3. Vyklepání klávesnice je stará dobrá klasika

V případě, že chcete důkladně vyčistit i zapadané nečistoty, můžete klávesnici jednoduše vyklepat. To uděláte tak, že ji otočíte vzhůru nohama a mírně s ní zatřesete, nebo na ni poklepete. Vyzkoušet tento postup můžete i na notebookové klávesnici, ale notebook by měl být samozřejmě vypnutý a vy nanejvýš opatrní.

Pokud si na to netroufnete, vyzkoušejte sprej se stlačeným vzduchem. Ten také velmi efektivně pročistí vnitřní prostory klávesnice. Jen je lepší ho používat venku, aby se vám veškerý nepořádek z klávesnice nerozlétl po bytě.

4. Co takhle čisticí hmota?

Čisticí hmota na klávesnice není zrovna nepodobná klasické plastelíně, kterou znáte z dětství. Navíc se stala v poslední době jakýmsi hitem, takže jste ji dost možná viděli někoho používat na nějakém videu na sociálních sítích.

Její použití je velmi jednoduché – zkrátka hmotu různě poválíte a pomačkáte po klávesnici, ona z ní pochytá veškeré nečistoty a máte hotovo. Nemusíte se bát, že by se hmota nedostala do všech spár – naopak velmi účinně vyčistí i ta nejmenší zákoutí. Výhodou této hmoty je, že ji můžete používat opakovaně.

5. Kompletní očista vyndavacích kláves

Pokud máte vyndavací klávesy, trpělivost a nějaký ten čas, můžete všechny klávesy z klávesnice prostě vyndat a pečlivě omýt ve vodě s čisticím prostředkem. Jelikož se vám tak naskytne perfektní přístup také k samotné ploše klávesnice, vyčistíte tak jednoduše i tu.

Na co si dát pozor? Zaprvé se raději nesnažte vyndávat klávesy pomocí nože ani jiných podobných věcí. Spíše si pořiďte kleště na klávesy, které jsou speciálně určeny k vyndání kláves, aniž by je poškodily. A zadruhé, před vrácením kláves do klávesnice nechte všechny komponenty dokonale vyschnout. I malá troška vody by mohla elektroniku poškodit.