Do střešních oken musíte vybrat kvalitní rolety. Jak postupovat?
Podkroví často nabízí velmi zajímavý prostor pro bydlení, ale také představuje výzvu pro každého, kdo jej chce efektivně využít. U podkroví je třeba pamatovat nejen na zkosené stropy, ale třeba také na střešní okna, která mají jiné vlastnosti než ta klasická a vyžadují třeba i jiné stínění. Zvolit rolety pro stření okna proto bývá náročnější, ale rozhodně bychom tento krok neměli podcenit, protože jen tak dokážete skutečně efektivně zamezit přehřívání interiéru. Vhodné stínění pro střešní okna byste tedy měli začít řešit ještě předtím, než se nastěhujete.
Síla slunce
Je třeba brát do úvahy zejména to, že do střešních oken se slunce skutečně opírá daleko větší silou, než je tomu u běžných oken. Proto je zásadní zvolit zejména vhodnou textilii, která dovede tyto podmínky vydržet a odolá dlouho. Doporučit lze například speciální látku se zadní odrazivou termo vrstvou, která je pro tento účel jako stvořená.
Venkovní nebo vnitřní
Vybírat můžete také mezi venkovním a vnitřním stíněním. Vnitřní stínění dovede pohlcovat paprsky až uvnitř, což vede k tomu, že se pokoj může neúměrně a zcela zbytečně přehřívat. Daleko lepší volbou v tomto případě tedy bývá venkovní stínění, ale je pak potřeba o to více dbát na kvalitu materiálů. Venkovní stínění totiž musí zvládnout odolat dešti, větru, kroupám a velkému teplu. Používá se často hliník nebo nerez, což s sebou obvykle přináší také vyšší cenu. Při venkovním řešení ale také snadněji můžete pořídit sítě proti hmyzu do střešních oken.
Jak ušetřit?
Pokud vás děsí vysoká cena vnějšího stínění, můžete udělat kompromis a vnitřní stínění nainstalovat tam, kde netrávíte tolik času a není tak klíčové, aby byla místnost co nejvíce chráněna před vedrem. Může se jednat třeba o koupelny, toalety nebo prádelny, kde je investice do venkovních žaluzií možná zbytečná. Venkovní stínění pak naopak určitě dejte do místností, jako je obývák nebo ložnice.