V Jilemnické nemocnici byla zahájena výstavba nového pavilonu s heliportem
Nemocnice MMN, a.s., která provozuje zdravotnická zařízení v Jilemnici a Semilech, aktivně reaguje na hluboké strukturální a technologické proměny českého zdravotnictví. V době, kdy roste význam specializace, digitalizace a efektivního řízení péče, se MMN stává příkladem moderní transformace přizpůsobené skutečným výzvám 21. století – od zajištění urgentní péče až po špičkovou rehabilitaci s mezinárodním dosahem.
Pavilon s urgentním příjmem zhruba za 370 milionů korun vznikne do konce příštího roku v areálu nemocnice v Jilemnici. Pro nemocnici jde o existenční záležitost, řekl dnes při slavnostním zahájení stavby ředitel nemocnice Jiří Kalenský. „Protože nemocnice, která nebude mít urgentní příjem, tak vypadne z takzvané sítě a de facto vlastně ztratí i nárok na evropské dotace. Takže pro nás to je opravdu limitující. My v současné době provozujeme urgent v takových komplikovaných podmínkách a toto je pro nás nezbytnost, aby budoucnost nemocnice byla zachovaná,“ dodal Kalenský.
Centrum akutní péče ponese označení pavilon X a jeho klíčovým prvkem bude urgentní příjem vybavený střešním heliportem pro rychlý a efektivní transport pacientů. Součástí nového pavilonu bude také komplex moderních operačních sálů a jednotek intenzivní péče zaměřených mimo jiné na ortopedii, neurologii a internu. Tyto prostory budou řešeny v boxovém uspořádání, které umožní izolaci infekčních pacientů. V podkroví budovy pak vzniknou nové pokoje pro lékaře.
Nový pavilon staví konsorcium dodavatelů MBQ a SYNER. „Osobně mě těší, že naše společnost bude podepsaná pod dalším nemocničním zařízením. Tyto objekty vnímám jako specifické budovy, které mají pro společnost skutečnou přidanou hodnotu, historicky fungují desítky, ne-li stovky let a slouží tisícům pacientů. Tento projekt přinese jednak nové prostory a současně rozšíří rozsah nabízené péče,“ uvedl u příležitosti poklepu základního kamene nového pavilonu Ing. František Bílek, oblastní obchodní ředitel zhotovitelské společnosti SYNER, která projekt realizuje v konsorciu stavebních dodavatelů a aktuálně také staví Centrum urgentní medicíny v areálu liberecké krajské nemocnice.
„Je to určitě zajímavá a náročná stavba, hlavně z technologického pohledu. Ze stavařského úplně ne, je to jednoduchý nosný skelet,“ řekl jednatel firmy MBQ Filip Balatka. Předpokládá, že hrubou stavbu dokončí ještě v tomto roce. „Chceme mít letos hotovou střechu tak, abychom přes zimu mohli dělat právě ty technologie vevnitř,“ dodal.
Nemocnice, která patří mezi čtyři klíčová zdravotnická zařízení v Libereckém kraji, zahajuje svou první novou výstavbu po dvou desetiletích. Poslední větší stavební etapa skončila v roce 2005, kdy bylo dokončeno sedm nových budov. Nyní se rozbíhá stavba pavilonu X a zároveň je připravena další etapa v podobě pavilonu Y. Ten bude sloužit pro ambulantní rehabilitaci, zázemí IT oddělení, skladovací prostory a také učebnu určenou pro zdravotní školu.
Místo, o kterém píšeme:
V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích a věnuje se tématům, které rezonují současností. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.