ChatGPT: Nejvýkonnější AI nástroj současnosti může používat každý a zdarma

Umělá inteligence (AI) je v současnosti velmi skloňovaným pojmem, a to zejména v souvislosti s jazykovými modely. O tom nejznámějším z nich, kterým je ChatGPT vyvinutý společností OpenAI, slyšeli snad i ti, kteří se o AI vůbec nezajímají. Kde se tato umělá inteligence vzala a jak moc ovlivní naše životy?

Stručná historie ChatGPT

Chatbot ChatGPT byl jako demo spuštěn v listopadu 2022 a veřejnost jej ve verzi 3.5 mohla poprvé vyzkoušet začátkem roku 2023. Ano, tak krátce je tato generativní umělá inteligence veřejně dostupná. Dá se říci, že za tak krátkou dobu doslova otočila nejen svět internetu vzhůru nohama. To se zatím nepodařilo žádné jiné aplikaci ani sociální síti.

Už rané demo vydané na podzim 2022 ukázalo, že se „stroje“ mohou naučit složitosti lidského jazyka a interakce s člověkem. Expanzi tohoto prvního chatbota masivně podpořily sociální sítě, kterými se šířily příklady toho, co umí. Během prvních pěti dnů nasbíral ChatGPT více než pět milionu uživatelů.

Historie společnosti OpenAI je mnohem delší a sahá do poloviny minulé dekády. Tehdy se tým podnikatelů a odborníků, mezi nimiž byl například dnešní generální ředitel OpenAI Sam Altman nebo Elon Musk (ten již není do projektu zapojen), rozhodl vyzkoušet, jakým způsobem by se dala vytvořit umělá inteligence, která by měla přínos pro lidstvo. Na vývoji a učení chatbota pracovali sedm let a jak to vše dopadlo, víme. Firma má dnes hodnotu téměř 30 miliard dolarů a jejím partnerem je Microsoft.

Současná verze je vyspělejší, než si myslíte. Vyzkoušejte ChatGPT 4 a jděte s dobou

Současná verze ChatGPT 4 komunikuje česky, píše bez chyb, rozumí kontextu, nuancím i humoru. Poslední verze umí rozpoznat i ironii a sarkasmus. Jakým způsobem tento nástroj změní svět, je těžké odhadovat, protože jeho znalosti se zvětšují každým dnem. Můžeme však jistojistě tvrdit, že ovlivní (a už ovlivňuje) řadu oborů spojených nejen s textací. ChatGPT může rozvíjet lidské nápady, pomáhat s učením či kreativním psaním. Mnozí v nástrojích AI vidí hrozbu, ale jen ti, kteří je chápou jako příležitost, je dokáží plně využít ve svůj prospěch.

Nejnovější verzi ChatGPT si můžete zdarma a bez registrace vyzkoušet a používat díky českému projektu Editee. Ten využívá vždy nejaktuálnější verzi tohoto výkonného AI nástroje. Zeptejte se Editee Chat GPT na cokoliv chcete a vždy vám relevantně odpoví. Základní verze, která je omezená na 50 zpráv denně o maximální délce 4000 slov, je zdarma. Plná verze Editee není omezena počtem zpráv a zvládá 100 000 a více slov.