E.ON Energy Globe: O nejlepší udržitelný projekt Česka se uchází šestice projektů. Odměněni budou i hlasující
Prestižní tuzemské ocenění v oblasti ekologie pokračuje čtrnáctým ročníkem. V soutěži E.ON Energy Globe bylo letos nominováno 165 projektů, z nichž šest postoupilo do finále. O tom, kdo získá prvenství, můžete rozhodnout i vy prostřednictvím hlasování na stránce www.energyglobe.cz.
O soutěži E.ON Energy Globe
Soutěž přináší v letošním roce řadu novinek. Tou nejpodstatnější je zrušení kategorií, přičemž ze šesti finalistů budou vyhlášeni tři nejlepší. Dojde také na udělení cen poroty a během finálového večera, který bude 22. října večer přenášet Česká televize, dojde k odhalení podoby nové ceny. Zajímavým bodem je rovněž takzvaná divoká karta, kterou pro ekologickou soutěž navrhla veřejnost.
„Letos přišlo do soutěže znovu spousta skvělých nápadů. Musím říct, že tím, že jsme projekty zahrnuli do jedné finálové kategorie, bylo možné vybrat opravdu top projekty napříč všemi obory,“ popisuje Bedřich Moldan, člen poroty a zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze.
Pořadatelé E.ON Energy Globe loni poprvé sáhli k takzvané patronaci. Každý projekt měl svého patrona z řad známých osobností. Ti je soutěží provázeli a pomáhali jim sbírat hlasy. Letos tomu nebude jinak, a tak finálové projekty propagují známé tváře jako třeba herečka Veronika Khek Kubařová, moderátor Tomáš Zástěra, herec Václav Kopta, moderátorka a zpěvačka Emma Smetana, food blogerka Markéta Pavleje nebo influencerka Anna Marie Purič.
Nominované projekty
Obec Kněžice
Středočeské Kněžice jsou příkladem soběstačné a energeticky nezávislé obce již od roku 2006. Disponují bioplynovou stanicí a centrálním zásobováním teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu. Přestože se Kněžice rozrůstají, obec stále pokračuje v nastolené filozofii.
Společnost Myco
Firma dodává obalový materiál z hub. Jedná se o startup bojující proti obalovým plastům, především polystyrenu. Houbové obaly z mycelia jsou kompostovatelné a dají se využít jako hnojivo.
Osvětlení Savee
Projekt společnosti Nikatron si stanovil za cíl omezit plýtvání energií v již existujících budovách. Jejich úsporné osvětlení dokáže ušetřit tam, kde se s tím při stavbě nepočítalo.
Biotop raků v Rokycanech
Ochrana přírody je důležitá, a tak vzácný rak kamenáč dostal šanci na život v západočeských Rokycanech. Díky úpravě koryta Rakovského potoka vznikl revitalizovaný vodní tok s biotopem a příjemnou odpočinkovou zónou s parkem.
Obec Rybí
V severomoravském Rybí se dokázali efektivně vypořádat s čištěním odpadních vod díky napojení na centrální dispečink. Takové řešení je inspirativní především po finanční stránce a ukazuje, že není potřeba velkých investic.
Společnost Wienerberger
Divoká karta navržená veřejností je společnost Wienerberger, která dokáže instalovat solární moduly do krytiny, které nijak nenarušují hmotu a estetiku střechy budovy. Takto lze panely umístit i tam, kde to jinak není možné, například u historických budov.
Vítěz získá 300 000 Kč
O nejlepší ekologický projekt je možné hlasovat do konce září 2022. Celkový vítěz si odnese hlavní cenu 300 000 korun od E.ON na další rozvoj svého projektu. Zkrátka nepřijdou ani vylosovaní hlasující, kteří mohou vyhrát zajímavé ceny jako je let balónem nebo netradiční víkendový pobyt.