Facebook začal blokovat dezinformace o vakcínách proti covidu-19

Facebook od tohoto týdne blokuje závadný obsah týkající se vakcíny proti čínskému koronaviru. Začal tak ostře bojovat proti nepodloženým informacím a vyloženým lžím. Stejně bude postupovat i na Instagramu.

Facebook krok vysvětluje tím, že chce zajistit lepší informovanost svých uživatelů. Pravidla, která nastolil, byla nejprve konzultována s představiteli Světové zdravotnické organizace (WHO) a jedná se zejména o nepodložená a matoucí tvrzení například, že:

  • byl covid vytvořen uměle,
  • vakcína není účinná,
  • je lepší prodělat covid, než se nechat očkovat,
  • je vakcína toxická a způsobuje mimo jiné autismus.

Opatření se netýká jen obsahu vkládaného uživateli, ale také inzerenty. Stejně tak nebude možné závadný obsah najít ve výsledcích vyhledávání jak na Facebooku, tak na Instagramu. Pokud dojde k opakovanému porušování tohoto pravidla, Facebook si vyhrazuje právo účet smazat.

Šíření dezinformací prostřednictvím sociálních sítí je v současné době na vzestupu. Mnohdy lidé rozšiřují nepodložené informace i vyložené lži nevědomky, když slepě důvěřují sdílenému obsahu. Přitom ověřování relevantních zdrojů je jedním ze základních principů kritického myšlení.