Historie značky Simson

Pánové, letos legendární česká motocyklová značka JAWA oslavila neuvěřitelných 90.let od svého založení. O tomto výročí se napsala spousta článků a proběhla řada zajímavých akcí. Jenže já jsem zdědil Simsona a nedám na něj dopustit. Kdo má vyzkoušené oba stroje, tak moc dobře ví, že jsou to taky nesmírně zábavné mašiny. Pojďme si tedy připomenout něco málo z historie této značky.

1856: Prvopočátky slavné firmy

Simson & Co. byla založena Loebem a Mosesem Simsonovými, v části bývalé kovárny, kterou si mohli bratři dovolit odkoupit jen ze třetiny. V začátcích se soustředili na výrobu zbraní a munice, díky čemuž se rozrostli až na firmu o velikosti 20 zaměstnanců.

Od roku 1896 firma začala s výrobou vlastních jízdních kol a velmi brzy se jim podařilo dostat do čela všech závodů, které se na výrobu kol v Německu specializovali. Roku 1904  firma Simson & Co. zaměstnává neuvěřitelných 1.200 lidí, vedení firmy zcela logicky expanduje a vybírá si na tehdejší dobu velmi inovativní obor – automobilový průmysl. Jako první vyrábějí čtyřtakty pod označením Simson – Supra.

Na konci první světové války má Simson & Co. již 3500 zaměstnanců, jenže v dalších letech je čeká těžká zkouška – pozvolný nárůst antisemitismu a nacionalismu v zemi. Nakonec jsou členové rodiny Simson roku 1936 nuceni uprchnout do Švýcarska a následně až do USA.

simson
Foto: motokramek.cz

Válka vše mění

Podnik Simson se ke konci roku 1936 slučuje s firmou Berliner Suhler Waffen und Fahrzeugwerke a začíná vyrábět motocykly. Vzhledem k okolnostem bylo jméno Simson z firmy odstraněno. Svět následně spatřuje první model BSW 98, který měl objem motoru právě 98 cm³ a výkon dosahoval závratných dvou koní, přesto již tato prababička motorka měla 2 rychlostní stupně.

Jenže válka vše mění a společnost je pohlcena firmou Gustloff-Werke, navíc se musí přeorientovat na výrobu válečných zbraní.

Poválečný klid roku 1946 přináší obnovení výroby pro civilní sektor. V nabídce jsou jízdní kola, kočárky nebo třeba zbraně pro myslivce. Jenže svoboda nemá dlouhé trvání a již o rok později je firma začleněna do sovětské skupiny SAG Aworwelo. Právě v roce 1947 se začal vyrábět stroj s označením AWO 425 T, který měl velmi slušný objem motoru 250 cm³.

Novodobý úspěch značky Simson souvisí s rokem 1952, který přinesl nejen návrat samostatnosti podniku, ale i původního jména. 

V šedesátých letech přicházejí slavné modely Simson 425 a SR2, v roce 1964 se rodí legendární vlaštovka “Schwalbe”… (pokračování příště)

Pokud taky máte Simsona a chcete ho dát do kupy, náhradní díly na Simsona máme pro řadu typů skladem. Stačí si vybrat…