Jak jednoduše pracovat s PDF dokumenty – převod, editace, spojování a vytváření

PDF (Portable Document Format) je skvělý formát pro dokumenty, které si vyměňuje více uživatelů pracujících na různých zařízeních s různými softwary. Dokumenty se tak zobrazují všem ve stejné podobě. Není snad žádný uživatel počítače, který by tuto zkratku neznal. PDF vyvinula společnost Adobe na počátku 90. let minulého století a dnes jde o nepostradatelný formát, se kterým pracují miliony lidí po celém světě. Prohlížet jej lze v mnoha PDF prohlížečích, nejznámějším a nejrozšířenějším je Acrobat Reader, který vyvinula právě firma Adobe.

Prohlížení těchto dokumentů tedy není žádná věda, ale co když potřebujete dokument vytvořit, převést na jiný formát nebo spojit dva různé soubory? Řešení je také jednoduché a je zcela zdarma.

Vytvoření PDF dokumentu

Pokud chcete vytvořit jednoduchý dokument, který bude obsahovat text, odkazy a obrázky, vystačíte si se sadou Micosoft office, Open Office nebo v případě Mac OS s PagesNumbers. PDFka můžete také vytvářet z Power Pointové prezentace. Všechny tyto softwary nabízí možnost tisku do PDF. Jestliže váš operační systém potřebuje zvolit zařízení, které umožňuje tento virtuální tisk, nainstalujte si program CutePDF, který pro převod do souboru zvolíte jako „tiskárnu“ (platí pro Windows).

Druhou možností vytvoření dokumentu je použití online nástroje. Tomu se věnujeme více v následující kapitole.

Převod a editace PDF dokumentu

Potřebujete převést PDFko na Word dokument a následně jej upravovat? Žádný problém. Na internetu je mnoho nástrojů, které tento úkol lehce zvládnou a nemusí jít pouze o Word. Můžete si vytvářet obrázky různých formátů (jpg, png), převádět do Excelu a nebo vytvářet pouze na čistý text. Všechny tyto funkce naleznete v nástroji To PDF. Zde můžete převádět jakékoliv dokumenty do PDF a naopak. Nástroj funguje jednoduše, požadovaný dokument nahrajte a ten se automaticky převede do formátu, který si zvolíte. Výsledek si pak stáhnete do počítače.

to pdf

Spojování a rozdělování PDF dokumentů

Více různých dokumentů spojíte v jeden celek také pomocí výše uvedeného nástroje v záložce Combine PDF. Opět jednoduše dokumenty nahrajete, stisknete tlačítko „Combine“ a spojený dokument se vám uloží do počítače. Kombinovat můžete i různé soubory, ze kterých se vytvoří jednotný PDF soubor (viz obrázek níže).

Podobně lze PDF soubor rozdělit na jednotlivé stránky. K tomu je vhodný nástroj PDF24 Tools.

pdf24 tool