Jak nejlépe a bez starostí prodat byt

Prodej bytu není tak jednoduchý jako prodej skříně na bazaru. Prvním krokem, který by měl každý nejprve zvážit, je skutečnost, zda se do prodeje pustí sám, nebo se obrátí na realitní kancelář. Prodej nemovitosti bez realitky se v Česku stává stále populárnějším. Máte-li odvahu se do takové velké věci pustit sami, obrňte se trpělivostí a rozhodně se připravte na čas strávený nad řešením všech potřebných náležitostí jako je třeba odhad nemovitosti.

S nebo bez

Vyznáte-li se v právu a obchodování, nebo máte dokonce s prodejem zkušenosti, určitě se do prodeje vrhněte sami. Ostatním doporučujeme realitní kancelář. Většina prodávajících se obává vysoké provize realitní kanceláři, ale jedná se o mýtus, který mohl fungovat leda tak v 90. letech. Zaběhnutým modelem je, že provizi realitní kanceláři hradí kupující a prodejce se žádných dalších či skrytých nákladů nemusí obávat. Benefitem je i ušetřený čas za papírování, vkládání inzerátů, odhad nemovitosti či za prohlídky.

Na co si dát pozor

Realitní makléři nemají v Česku zrovna na růžích ustláno. Je to dáno tím, že je jich zkrátka moc a skuteční odborníci na reality se mezi nimi ztrácejí. Proto volte renomovanou realitní kancelář. Toto je druhý nejdůležitější krok při prodeji bytu. Rozhodně se nepouštějte do experimentů s neznámem.

Dobrá realitka zajistí vše, co je potřeba, a vy se nemusíte starat téměř o nic. Pak je úplně zbytečné, pouštět se do riskantního prodeje. Mějte na paměti, že na každou nemovitost existuje potencionální kupec, ale nezkušený prodejce jej nemusí umět zaujmout nebo najít.

Spokojenost nakonec

Tímto samozřejmě nechceme hanit prodej bez realitky. Pěkný byt v dobré lokalitě za správně stanovenou cenu dříve či později prodáte. Občas je ale potřeba se obrnit trpělivostí a přitom se ještě budete muset prosekávat byrokratickou džunglí. Realitní kancelář vás minimálně té džungle ušetří. A spěcháte-li na finanční prostředky, můžete prodat nemovitost expresně, zde však počítejte s tím, že za byt dostanete zhruba 90 % z aktuální tržní ceny.

Zdroj: https://www.maxima.cz/blog/bez-realitky-na-co-si-dat-pozor-pri-prodeji-bez-realitni-kancelare/