Jak si založit WordPress blog

Vlastní blog je snem mnoha lidí. V dnešní digitální době není jeho založení nic náročného ani drahého. Abyste zprovoznili blog, nemusíte být obzvlášť technicky zdatní. Stačí umět s počítačem, vlastní stránku si jednoduše zprovozníte a její design si víceméně naklikáte. Nejrozšířenější redakční systém WordPress je zdarma a navíc je velmi jednoduchý.


Vybíráme doménu pro WordPress blog

Ještě než vypustíte do online světa svůj první článek na vlastním blogu, musíte pro to udělat několik nezbytných kroků. Každá webová stránka má své unikátní jméno, které by mělo být zapamatovatelné a jednoduché. Při jeho vymýšlení zjistíte, že mnoho názvů je obsazených, a tak volba jména blogu není ničím jednoduchým.

Další krok je otázkou financí. Blog můžete zdarma hostovat na doméně wordpress.com. Pro funkce WordPressu je to dostačující, ale pro vás z toho plynou hned dvě nevýhody. Na blogu bude umístěný reklamní banner od WordPressu a také budete mít URL adresu s doménou třetího řádu (www.vasblog.wordpress.com). Takové adresy zadávají návštěvníci internetu neradi. Ideálním řešením je registrace .CZ domény a získání tak vhodnější adresy (www.vasblog.cz). Ceny za registraci nejsou nijak vysoké, a tak se tato investice určitě vyplatí.

blog
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Webhosting pro blog na WordPressu

Ani hosting, tedy prostor, kde bude umístěn váš blog, není drahou záležitostí. Poskytovatelů prostoru pro webové stánky je mnoho. Výhodné ceny webhostingů můžete jednoduše sledovat na SlevyNaHosting.cz a vybrat si ten, který vám bude cenově vyhovovat. Při výběru prostoru ale berte v úvahou plánovanou velikost vašeho blogu. Čím více dat bude blog mít, tím větší prostor u poskytovatele budete potřebovat. Samotné soubory WordPressu také něco zaberou, a tak doporučujeme tarif minimálně o velikosti 100 MB. Pro fotoblog budete potřebovat více.

Většina provozovatelů internetových stránek kupuje doménu a webhosting u jednoho provozovatele. V takovém případě se vyplatí akční Wedos kupón, se kterým ušetříte.

Instalace WordPressu

Dalším krokem před samotným zprovozněním stránek je stažení souborů WordPressu a jejich instalace. Existují dva základní způsoby, jak WordPress spustit.

Ruční instalace WordPressu

  • Stažené a rozbalené soubory nahrajte na FTP poskytovatele webhostingu. K tomu můžete použít webové rozhraní nebo program (FileZilla apod.).
  • Do prohlížeče zadejte vaši novou URL adresu (www.vasblog.cz) a postupujte dle instrukcí na obrazovce. K tomu budete muset znát několik důležitých údajů – název MySQL databáze, uživatelské jméno k databázi a heslo. Tyto údaje zjistíte v administraci poskytovatele webhostingu.
  • Po úspěšném zadání údajů k databázi si zvolíte uživatelské jméno a heslo k přístupu do administrace WordPressu, který se následně nainstaluje.
přihlášení k wordpressu
Přihlašovací stránka do administrace WordPressu.

Instalace WordPressu na hostingu

Většina poskytovatelů webhostingu nabízí automatickou instalaci WordPressu. Tato varianta zabere daleko méně času. Oproti klasické instalaci zadáváte jen uživatelské jméno a heslo pro přístup do administrace.

Volba vzhledu a pluginů pro WordPress

Aby byl váš nový blog zapamatovatelný, musí být designově přívětivý a přehledný. Po základní konfiguraci se vám WordPress naistaloval se základní šablonou. Tu lze ale jednoduše změnit. Na výběr jsou tisíce různých motivů zdarma i placených. Najdete je přímo v administračním rozhraní WordPressu nebo na internetu. WordPress šablony a pluginy vám pomohou blog připravit tak, jak si jej představujte – funkční, hezký a s jednoduchou správou. Jakmile zvládnete tyto kroky, můžete zveřejnit svůj první příspěvek.


Reklamní sdělení:

Pokud nakupujete v eshopech, určitě využijte slevové kupóny! Na serveru SlevovyKupon.net jich jsou tisíce a zdarma!