Jak vznikla ikonická fotografie dělníků obědvajících na stavbě mrakodrapu
Tento snímek zná každý. O fotografii jedenácti dělníků obědvajících v nebeských výšinách při stavbě mrakodrapu lze směle prohlásit, že patří k vůbec nejslavnějším snímkům dějin. Autor je přitom neznámý, stejně tak jako identita mužů na traverze.
Stavba mrakodrapu na adrese 30 Rockefeller Plaza, který dnes nese název Comcast Building, finišovala na podzim v roce 1932. V té době pracovali dělníci v nejvyšších patrech sedmdesátipodlažní budovy a magnát potřeboval údernou a dobře zapamatovatelnou propagaci nové výškové budovy, a tak 20. září 1932 byli do nejvyšších pozváni novináři.
Nebezpečná momentka?
Na první pohled působí snímek věrohodně. Jde však o dobře zinscenovanou iluzi. Parta dělníků sice obědvá na traverze, pod nimi však není 250 metrů hluboká propast, ale podlaha právě dokončeného patra. Fotograf zde předvedl, že je opravdu mistrem svého řemesla a vytvořil tak více než jen propagační materiál. Snímek vyšel 2. října 1932 v novinách New York Herald Tribune a netrvalo dlouho a znal jej celý svět. Nikoliv autora.
Identita: nezámá
Je až k podivu, že autor snímku není známý. Pravděpodobným autorem je Charles Clyde Ebbets, ale ten den bylo na stavbě přítomno více fotografů, například Lewis Hine. Stejně tak se mnoho neví ani o mužích na traverze. Jediné co je jisté, že jde o skutečné pracovníky. Ostatní jsou pouze spekulace.
Někteří dělníci jsou pravděpodobně Irští přistěhovalci či další Evropané. Některé zdroje uvádějí, že muž úplně napravo je Slovák Gustav Popovič. Ať tak či onak, právě toto malé tajemno dělá fotografii vedle tak ikonickou.
V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích a věnuje se tématům, které rezonují současností. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.