Jak zvýšit produktivitu na home office?

Každý to známe – tvou pozornost rozptýlí sebemenší šustnutí, počítáš každou minutu do konce směny nebo deadlinu, musíš se do práce neustále nutit a v jednom kuse usměrňovat svou pozornost. Každou chvilku ti myšlenky odejdou někam úplně jinam a najednou vůbec nevíš, kde jsi přestal vnímat. S takovou je opravdu těžké, odvést kvalitní a poctivou práci nebo být skutečně produktivní. Chceš to změnit a vytáhnout svou produktivitu na max? Podívej se s námi na ty nejúčinnější, ozkoušené typy, jak se začít v práci – a to především, pokud pracuješ na home office – lépe soustředit.

Nauč se správně odpočívat

Úspěch v práci nezávisí jen na tom, jak si optimalizujeme pracovní podmínky a prostředí, ale hlavně na tom, jak o sebe pečujeme ve volném čase. Základem pro dobré soustředění je kvalitní spánek, dostatek odpočinku a hlavně pravidelný rytmus. Unavený člověk se vždy soustředí mnohem hůř. Proto je dobré dbát o svůj spánkový režim – spát dostatečně dlouho, a hlavně chodit spát a vstávat pravidelně, aby si naše tělo zvyklo na režim a poznalo, kdy je čas být aktivní a kdy je čas si odpočinout.

Chraň se před rušivými zdroji

Chraň se před vším, co by tě mohlo během odpočinku rušit. Urči si, v kolik hodin chceš jít večer spát, a v tu dobu si ztiš telefon, vypni všechny obrazovky. Modré světlo z obrazovek, obzvláště pokud do nich koukáme před spaním, velmi negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Někomu, především pokud jde o zaměstnání, které se vykonává na počítači, s tímhle mohou pomoci například brýle proti modrému světlu. Pokud večer nemůžeš usnout, raději si pusť hudbu nebo si čti, než abys prohlížel Instagram. Na to samé si zvykni i během práce. Když chceš pracovat, ztiš si upozornění, vypni všechny sociální sítě a další média, eliminuj vše, co by tě mohlo rušit a odvádět tvou pozornost.

Vytvoř si svou pracovní bublinu

Odděl svůj pracovní čas a prostor od toho, kde a kdy odpočíváš nebo se bavíš. To je velmi důležité, aby se tvůj mozek úspěšně přeorientoval na tu danou aktivitu a mohl jí věnovat maximum. Když člověk pracuje na home office, je samozřejmě velmi obtížné vymezit si jasně čas a prostor pro práci. Všechny tyhle tři sféry (práce, odpočinek a zábava) ti pak najednou můžou začít splývat do sebe, protože je všechny vykonáváš na jednom místě. Najednou třeba zjistíš, že vlastně nevíš, jestli pracuješ nebo odpočíváš – chvíli budeš pracovat, pak budeš něco hledat na internetu, a najedou se přistihneš, jak sleduješ videa se štěňátky na Instagramu. Vymez si tedy na práci konkrétní prostor, který nebude určený k ničemu jinému než k práci. Ideální je, když si na práci může člověk vymezit celou místnost, vytvořit si vlastní pracovnu nebo kancelář, kterou nebude používat na nic jiného – to ale samozřejmě není vždy možné. Nemusí to ale nutně být celý pokoj – může to být třeba stůl v rohu pokoje, důležité je, že když budeš sedět u tohohle stolu, tak víš že máš pracovat, a když budeš sedět na kanapi v obýváku, je čas odpočinku.

Pečuj o zdraví a imunitu, sportuj

Někomu může také pomoct, podpořit svou imunitu. Jez vyváženou, zdravou stravu, pij hodně tekutin a jdi si občas zacvičit. Pokud cítíš potřebu, doplň svou stravu nějakými vitamíny z lékárny. Obzvláště u sedavých zaměstnání mají často lidé problém se soustředěním, protože nemají během týdne skoro žádnou fyzickou námahu. Tělo se nemá, jak vybít a zregenerovat, a nemůže se pak soustředit. Také nás často mohou rozptylovat další s tím spojené věci – bolest hlavy, bolest zad z dlouhého sezení a nedostatku pohybu. Buď taky trochu aktivní!

Zkrátka a dobře, pokud se chceš dobře soustředit, nauč svoje tělo zapnout se pořádně do „pracovního“ módu, když to potřebuješ. Samozřejmě je to vše o tréninku, nic není ze dne na den. Ale když začneš o své zdraví i o své pracovní podmínky a prostředí řádně pečovat a nastavíš si pracovní režim, který tobě bude vyhovovat, určitě se po nějaké době začnou dostavovat pozitivní výsledky.