Katalyzátor. Součástka, jejíž éra stále nekončí

Katalyzátor výfukových plynů se do vozidel montuje již téměř 50 let. Jako první jej použila automobilka Volvo. Jak takový katalyzátor funguje, proč má i na prahu soumraku konvenčních motorů stále budoucnost a jak s katalyzátorem naložit, pokud vůz doslouží? To vše si zodpovíme v našem článku.

Funkce katalyzátoru

Co je katalyzátor? Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku neexistuje úplně nejjednodušší odpověď. Pokud bychom měli uvést přesný popis činnosti tohoto zařízení, museli bychom zabrousit i do tajů fyziky a chemie. Proto si vystačíme s jednoduchým vysvětlením. Jedná se o součástku v automobilu, jež snižuje množství škodlivých látek, které vznikají během spalování pohonných hmot. Katalyzátor škodliviny zachytává a do ovzduší se jich dostává výrazně méně. Mají jej všechny současné vozy s benzinovým a naftovým pohonem. Většinou jde o katalyzátory s kovovým nebo keramickým jádrem.

Jaká je budoucnost katalyzátorů?

Současným trendem je elektromobilita. Nicméně přechod na nový typ pohonu je pomalý. Nové vozy se spalovacími motory se v Evropské unii podle současného rozhodnutí mohou prodávat do roku 2035, nicméně stále zde existuje možnost, že se tento termín změní. A i poté bude po evropských silnicích jezdit pořád mnoho vozů s běžnými motory. Dále musíme myslet na veterány. Výkup katalyzátorů ze starých a nepojízdných vozů tak bude stále potřeba. Proto čtěte dále.

Kam se starým katalyzátorem

Odpověď jsme již nastínili v předchozí kapitole. Starý katalyzátor lze prodat, podívejte se například na výkup katalyzátorů Ostrava, kde se specializují na jejich recyklaci. Vy naopak můžete díky drahým kovům, které součástka obsahuje, získat peníze za jejich prodeje. Částka se samozřejmě odvíjí od typu zařízení – koukněte na Výkup katalyzátorů ceník, kde se dozvíte potřebné informace.