Při výběru herního PC nešetřete. Nemusí se to vyplatit

Každý správný hráč tuší, že by se na komponentech herního počítače nemělo šetřit. Jenže málokdo si jej dokáže složit kousek po kousku, proto prodejci nabízejí kompletní herní PC sestavy. I v takovém případě je lepší volit výkonnější konfiguraci, která zvládne i nejnovější tituly.

Ceny herních PC jsou skutečně rozmanité. Ty nejzákladnější začínají už pod 10 tisíci. Od těch ruce pryč. Pokud se nechcete omezovat výběrem her a mít nainstalováno několik titulů současně, kvalitnější nové sestavy začínají zhruba na částce 20 000 Kč. Špičkové stroje pak mohou vyjít i na šestimístné částky.

Žádné parametry nepodceňte

Nutností pro herní počítače je kvalitní základová deska, výkonný procesor a samozřejmě grafická karta. U grafiky řešte její paměť a frekvenci jádra. Neméně důležitým komponentem je zdroj. Ten musí zajistit stabilní tok energie, takže i sebelepší výbava nepoběží, pokud se budete snažit ušetřit pár stovek za levnější PC zdroj.

Nejnovější hry mají vysoké nároky na operační paměť. Minimem by mělo být 16 GB RAM, ale pokud si připlatíte a zvolíte 32 GB RAM, rozhodně uděláte dobře. Stejně tak kapacita pevného disku by měla být velká. Minimem je 500 GB SSD, ale většina hráčů jsou také lidé, a tak mají v počítačích uložené třeba i fotky nebo filmy, proto je vhodnější SSD disk s kapacitou 1 TB, kam se bez potíží nainstaluje několik her současně a zůstane místo i pro další data.

Také se sluší připomenout, že nedostatečné chlazení může vést k přehřívání procesoru a samozřejmě ke snížení výkonu i jinak drahé herní PC sestavy. Proto myslete na kvalitu externího chladiče a určitě si za něj trochu připlaťte.

Myslete i na detaily

Při nákupu se nezaměřujte jen na klíčové parametry, ale věnujete pozornost i detailům. Rozhodně se hodí více USB portů, 3,5 mm jack konektor, případně i slot na karty. Šasi by mělo být dostatečně prostorné, aby podporovalo cirkulaci vzduchu.

Současně myslete na své zdraví, především na oči. Kvalitní monitor by měl být samozřejmostí, případně pomohou brýle s eliminací modrého a bílého světla.