Přírodní ratan versus umělý. Poznejte výhody a nevýhody obou materiálů
Ratanový nábytek je již dlouhou dobu oblíbeným doplňkem jak do bytu, tak na balkon či zahradu. Rozlišujeme mezi dvěma druhy tohoto nábytku, přírodním a umělým, přičemž každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody, které shrneme v tomto článku.
Co je ratan
Přírodní ratan pochází z palmových lián, které rostou především v jihovýchodní Asii a nábytek z něj pletou místní domorodci. Země jako Singapur, Malajsie nebo Filipíny patří mezi jeho největší vývozce. Palmové liány jsou šlahouny dlouhé až sto metrů, přičemž mají po celé délce stejný průměr. Jde tak o perfektní materiál pro výrobu pleteného nábytku. Po usušení se liána obarvuje a při výrobě se jemně kombinuje buďto s dalšími přírodními materiály, nebo kovy.
Výhody přírodního ratanu jsou vcelku jasné. Pro zákazníky, kteří preferují přírodní materiály, nepřichází v úvahu jiná volba a není problém pořídit ratanový nábytek do kterékoliv místnosti. S nábytkem lze snadno manipulovat, protože je lehký, ale zároveň je odolný a pohodlný.
Vzhledem k tomu, že se jedná o stoprocentní přírodní materiál, je nutné o takový nábytek správně pečovat, což spočívá v častějším stírání prachu či otření navlhčeným hadříkem. Pokud se nábytek začne loupat, je nutné přetřít dotčené místo bezbarvým lakem. Přírodní ratan pochází z teplých krajů, a proto není připraven na české zimy. Nábytek může stát dočasně venku, třeba na oslavu, ale rozhodně jej nenechávejte na pospas přírodním vlivům po celý rok.
Co je umělý ratan
Umělý ratan je levnější alternativou toho přírodního. Jde o velmi odolný materiál, který vydrží výkyvy počasí, přičemž na první pohled nepoznáte, že jde o náhražku.
Jak jsme již naznačili, jeho výhodou je bezesporu cena, která je oproti výrobkům z přírodního ratanu o poznání nižší. To ale není vše, umělý ratan je prakticky bezúdržbový materiál, který stačí jen otírat, případně omývat. Bez úhony přežije na dešti i mrazu a je lehký stejně jako nábytek z přírodního ratanu. Navíc je pevnější a nerozplétá se.
Z nevýhod lze zmínit skutečnost, že levnější umělé výrobky nemusí mít každý v oblibě. Také dejte pozor na velmi levné nabídky, které mohou být nekvalitně zpracované, proto se zaměřte na konstrukce z oceli nebo odolného hliníku.