Proč podnikatelé sídlí na virtuálních adresách
Hlavním důvodem, proč podnikatelé přistupují ke zřízení virtuálního sídla, je minimalizace nákladů a maximalizace zisku. Virtuální sídlo je totiž ideální volbou pro živnostníky, kteří nepotřebují ke své činnosti kancelář každý den. Tak odpadají náklady za pronájem nebo dokonce koupi takového prostoru.
Virtuální sídlo na dobré adrese
Virtuální sídla se zpravidla nacházejí ve velkých městech jako Praha, Brno, Ostrava nebo Plzeň. Adresa tak působí důvěryhodně, což je pro podnikatele zcela jistě plusem. Ale nelekejte se, například sídlo pro OSVČ Praha na prestižní adrese nevyjde vůbec draho. Ceny za základní službu obvykle začínají na řádově stovkách korun měsíčně. Současně si můžete zvolit, na jak dlouho chcete adresu užívat. Většina podnikatelů hledá pronájem sídla Praha. Zde se nachází mnoho poskytovatelů na skutečně lukrativních adresách, přičemž na některých mohou sídlit i stovky firem.
Přeposílání pošty i využití zasedačky
Většina provozovatelů virtuálních sídel nabízí doplňkové služby jako je přeposílání pošty nebo využití kanceláře či zasedací místnosti ke schůzce. Internetové připojení, stejně jako občerstvení, bývá samozřejmostí. Doplňkové služby samozřejmě cenu navyšují, ale stále jsou tyto náklady zanedbatelné oproti klasickému pronájmu.
Je virtuální sídlo legální?
Je legální využívat takové místo, i když na něm fyzicky nikdo nesídlí? To je častou otázkou podnikatelů, kteří o virtuálním sídle uvažují. Odpověď je ano.
Podle § 429 občanského zákoníku je sídlo společnosti stanoveno jako adresa zapsaná ve veřejném rejstříku. Využití takového místa je podle občanského i živnostenského zákoníku legální, proto není třeba se obávat postihu.
Nutné je však přebírat poštu. Pokud nemáte nastavenou službu přeposílání, jste povinni si korespondenci vyzvedávat. Také z tohoto důvodu volte spolehlivého partnera poskytujícího virtuální sídlo.