Průvodce výběrem zimních bot do hor

Zimní vrcholky hor jsou na pohled krásné. Vychutnat si bílé kopce zblízka, to už chce přeci jen trochu přípravy. Můžete mít sebelepší oblečení, nicméně pokud nebudete mít nohy v suchu a teple, trek si neužijete a navíc budete hazardovat se zdravím. Jaké boty tedy zvolit?

Treková obuv pro výšlapy a horské túry

Zimní trekové boty musí splňovat několik kritérií. Předně mají být pohodlné, nepromokavé a bezpečné. Určitě volte botu s vysokým svrškem, která je pevná a dobře zabraňuje pronikání vody do boty shora. Vysoká bota navíc dobře chrání chodidlo před mrazem a nepříjemnými omrzlinami. Bota ale musí umožňovat určitou cirkulaci vzduchu, která je nutná pro pohodlí chodidla.

Vyšší svršek boty zároveň poskytuje nohám nutnou stabilitu na mokrém a kluzkém povrchu. V kombinaci s dobře zvolenou protiskluzovou podrážkou představuje taková obuv ideální volbu pro běžné horské treky v našich končinách.

Při výběru bot dbejte na jejich správný materiál. Většinou se budete rozhodovat mezi kůži a syntetikou. Kožené boty vydrží déle, ale noze se přizpůsobují delší čas. Syntetika se noze poddá rychle, ale nemusí být tak odolná. Co se týče membrány, dnes zákazníci nejčastěji volí GORE-TEX – mikroporézní materiál, který je voděodolný, ale umožní do boty propouštět vodní páry, jejichž přítomnost je pro komfort chodidla velmi důležitá. Podešev turistické boty by měla být tužší, což sice znamená větší váhu, nicméně její kvalita ovlivňuje dobré zdolání i těžšího terénu. Pro tuzemské horské túry doporučujeme tuhost kategorie B/C, pokud se však vydáte na treky do Alp, volte minimálně kategorii třídy C. Naopak, pokud nebudete zdolávat ledovce a příkré kluzké stěny, není potřeba kupovat obuv s podešví kategorie D určenou hlavně pro profesionály, jejichž noha je na takové turistické boty trénovaná.

Outdoorová zimní turistická obuv nemusí být nutně ošklivá. Doba bezduchých pohorek je již dávno pryč, a tak máte na výběr široké spektrum kvalitní zimní obuvi. Při výběru můžete zohlednit nejen kvalitativní potřeby pro váš výstup, ale i váš vkus. Ten můžete podtrhnout třeba výběrem zajímavých tkaniček.

Obuv pro běžné nošení v horském prostředí

Plánujete-li několikadenní pobyt na horách, je dobré vědět, že jej ve venkovním prostředí nemusíte trávit jen v trekové obuvi. Při pohybu v okolí hotelu nebo horské chaty si vystačíte s běžnou kvalitní voděodolnou zimní obuví. Někdo upřednostňuje třeba sněhule.

Myslete také na pohyb v interiérech, kde by vám i v zimních botách bylo horko. V hotelové restauraci si zcela jistě vystačíte s běžnou městskou obuví nebo s teniskami. Proto si s sebou na zimní horskou dovolenou vezměte i jeden pár pohodlných bot, které využijete právě v těchto situacích.