Starý nábytek nemusí pryč. Řešením je přečalounění
Čalouněný nábytek se používáním bohužel chtě nechtě opotřebovává a snadno ztrácí svůj původní hezky vzhled. Působí zašle, nehezky a rozhodně to není něco, co byste chtěli ve své domácnosti prezentovat. Pokud se ale jedná o historický kus nebo nábytek, ke kterému chováte citovou vazbu, je možným řešením přečalounění. Vhodná úprava pomůže tomu, aby nábytek i nadále dobře sloužil a vypadal.
Kdy je načase zvážit přečalounění?
Nábytek může být často poničený nejen dlouhodobým užíváním, ale třeba i nehodou s rozlitým nápojem nebo vlivem působení malých dětí či domácích mazlíčků. Potah sedačky či křesla může být zašlý, zaprášená, plný flíčků apod. Není nezbytně nutné takový kus nábytku vyhodit. Lze jej přečalounit, ale to pouze za předpokladu, že je to kvalitní kus. Bytelná musí být především jeho konstrukce. Měla by být ideálně z kvalitního a pevného dřeva, které není nijak poškozeno dřevokazným hmyzem.
Co přečalounění obnáší?
Při přečalounění je nutné nábytek rozebrat, odstranit popruhy a pera, vyměnit také výplň a potahy. Na vás bude výběr potahové látky, kterou byste ale měli volit nejen s ohledem na váš vkus, ale také na styl sedačky. Je jasné, že na historickou sedačku se nebudou moderní vzory hodit. Volbu výplně můžete nechat na profesionálech. Ti obvykle vědí, co je pro konkrétní typ nábytku nejlepší a často vědí, kde je možný prodej molitanu na míru nebo znají jiné dodavatele vhodných výplňových materiálů. Takové práce mohou trvat klidně i týdny. Zejména u historických kusů je třeba postupovat pomalu a opatrně, aby nedošlo k porušení šetrné konstrukce.
Vsaďte na profesionály
Pokud zvolíte vhodné odborníky, máte napůl vyhráno. Ti jsou schopni vám ze starého kusu nábytku vyrobit takový, který bude na první pohled působit jako zcela nový kus a bude naprosto funkční a využitelný i v každodenním životě.