Tepelné pojistky v přímotopných systémech: jak fungují a proč jsou nezbytné

Máte doma přímotop a zajímá vás, jak funguje a k čemu slouží jednotlivé části? V tomto článku se zaměříme na tepelnou pojistku, bez které se zařízení jednoduše neobejde. Zjistěte, v čem spočívá její role a jak poznat, kdy je čas na její výměnu.

Přímotopy představují oblíbený spotřebič pro doplnění centrálního zdroje tepla. Jsou kompaktní, snadno přenosné, a hlavně efektivní – místnost vyhřejí co by dup. Aby dobře sloužily co nejdéle, musí být všechny součástky v dobrém stavu. Důležitá je součinnost nejen topného tělesa, které produkuje teplo, ale také tepelné pojistky. Jedná se o klíčový (nejen) bezpečnostní prvek zaručující hladký chod zařízení.

Role tepelné pojistky

Tepelná pojistka detekuje nadměrné zvýšení teploty v zařízení. Pokud se topný prvek v přímotopu začne přehřívat (například kvůli nějaké poruše), tepelná pojistka přeruší elektrický obvod, čímž minimalizuje riziko požáru, chrání před poškozením zařízení a prodlužuje jeho životnost.

Jak poznat nefungující tepelnou pojistku?

Tepelná pojistka hraje důležitou bezpečnostní roli. Pokud nefunguje tak, jak má, je možné, že vám přímotop vůbec nepůjde zapnout. Další možností je to, že se přímotop samovolně vypíná a zapíná, což výrazně narušuje jeho plynulý provoz. Pokud máte podezření, že problém ve funkčnosti způsobuje právě tepelná pojistka, doporučujeme zavolat do servisu. Po kontrole přímotopu od technika budete mít jasno.

Tepelná pojistka v přímotopu
Zdroj: DALL·E

Co dělat, když tepelná pojistka nefunguje?

Pokud vám na kontrole potvrdili, že tato součástka v přímotopu zlobí, existuje jednoduché řešení: pořídit novou pojistku. Náhradní díly pro přímotopy pořídíte rychle a levně (cena se obvykle pohybuje okolo 200 až 300 Kč), a dokonce pro ně nemusíte ani nikam chodit. Specializované e-shopy nabízí široké spektrum součástek od nejrůznějších výrobců (AEG, Stiebel Eltron) a doručí vám je přímo domů do několika dnů od objednávky.

Pozor: Stejně jako u dalších elektrických zařízení platí, že opravu by měl provádět pouze odborník. Jedině tak budete mít jistotu, že si při instalaci neublížíte a že přímotop bude fungovat přesně tak, jak má.