Úrokové sazby u hypoték se zřejmě hned tak nesníží

Od července roku 2022 se úroveň průměrné sazby úroků u hypoték drží nad 6%. V květnu 2023 se sazby pohybovaly na úrovni 6,32%. Zlevnění se podle všeho ještě nedočkáme. Počítá se zatím s možností, že v zimě 2023 či na začátku roku 2024 by se sazby mohly začít pohybovat na úrovni šesti procent.

Možnosti hypotéky

Pokud si teprve plánujete hypotéku vzít, je potřeba se dobře zamyslet nad několika faktory. Nejdříve je třeba vědět, kolik peněz je nutné si půjčit a spočítat si výši vlastních zdrojů. Pak se rozhodněte, jak dlouho si ji přejete splácet, většinou čím déle, tím bude nižší výše měsíční splátky. Fixace je další důležitý faktor, během ní máte jistotu, že se výše splátky nezmění. Období fixace spolu s dalšími eventualitami se u jednotlivých bank může lišit.

Nabídky hypoték u bank

Podíváme-li se na celkové průměry hypotéčních sazeb, u fixací na tři a pět let došlo k menšímu poklesu. Banky nabízejí u tříletých fixací hypoték pro mladé do 36 let se zástavní hodnotou nemovitosti (LTV) nad 80 procent úrok 6,69%. S pětiletou fixací vychází na 6,31% a jednoleté fixace naopak zdražily na 6,21%. Hypotéky s fixací na 10 let zůstávají stejné.

Trend drahých hypoték má na svědomí vcelku výrazný pokles zájmu o jejich uzavírání mezi lidmi. Například v Praze si hypotékou financovala polovina kupujících svoji nemovitost. Roku 2022 se ale vinou vysokých úroků tato hodnota propadla na pouhých deset procent.

Výhled na sazby v blízké budoucnosti

ČNB úrokové sazby hypoték na květen 2023 neměnila. I nadále se předpokládá, že zůstanou na podobných hodnotách. Inflace je stále vysoká. Jedna potěšující okolnost pro zájemce o koupi nemovitostí tu ale vyvstává a sice, že dochází k poklesu cen starších a panelových nemovitostí.

Desítkám tisíc domácností také letos skončí jejich fixační období u hypotéky. Pokud tedy mají například hypotéku 2,86 mil. Kč se splatností 15 let, zaplatí tito klienti až o 5500 Kč více měsíčně. To už je bohužel částka, kterou může leckdo nepříjemně ve svém rozpočtu pocítit.