Zapomenuté i legendární hry pro MS-DOS online

Úsvit domácích počítačů v devadesátých letech s sebou přinesl i množství jednoduchých počítačových her, které postupně vytlačily populární gameboye. Na většinu z těchto her se už zapomnělo, ale část z nich se stala kultem.

Tvůrci projektu MS-DOS Games, který je dostupný na stránkách archive.org, si dali za úkol vytvořit kolekci her, které běžely v DOSu a zpřístupnit je veřejnosti v hratelné podobně v aktuálních operačních systémech. Vznikla tak sbírka, která v současnosti čítá 4 230 online her. Vy si tak můžete zahrát nadčasový závodní simulátor Stunts z roku 1990, kultovní Sim City 1 z roku 1989, klasickou arkádovku Golden Axe z roku 1990, Prince of Persia a tisíce dalších akčních, závodních, sporotovních, strategických, dobrodružných a logických her.

MS DOS
Zdroj obrázku: Repro Archive.org

Hry fungují ve všech běžných prohlížečích a operačních systémech. Před každou pařbou se do prohlížece stáhnout metadata hry a tím je hotovo. Projekt je stále v beta verzi, a tak se občas mohou vyskytnout chyby. Nicméně takto ucelená sbírka historických her je krásnou ukázkou doby, kdy internet znali jen vědci a profesoři, sociální sítě neexistovali a lidé teprve objevovali kouzlo a moc počítačů.