Vysokou přesnost měření zajišťují koncové měrky

Dvakrát měř, jednou řež. Toto dávné pořekadlo je vskutku pravdivé a své opodstatnění má i v současné vysoce vyspělé technologické společnosti. Přesné strojní měření už však dávno neprobíhá v centimetrech, ale mnohdy v jednotkách daleko menších než je jeden milimetr. Na takto detailní měření je i lidské oko krátké. K dosažení přesnosti nám pomáhají koncové měrky.

Použití koncových měrek

Koncové měrky jsou zpravidla ocelové či keramické destičky, případně hranoly s přesností až 0,001 milimetru. Někdy se můžete setkat s názvy Johanssonovy měrky, Johanssonky nebo jednoduše základní měrky. Vždy jde ale o stejný nástroj, jenž na přelomu 19. a 20. století vynalezl Švéd Carl Edvard Johansson.

Koncové měrky se používají především ve strojírenství jako hmotný etalon délky v systému metrologické návaznosti měřidel a přístrojů. Tato definice může být pro laika nesrozumitelná, proto raději přiblížíme pojen etalon. V podstatě jde o měřidlo či jiný předmět, který uchovává přesnou jednotku (například jeden metr) a jeho prostřednictvím se tato jednotka přenáší na měřidla s nižší přesností.

Dělení koncových měrek dle délky:

  • krátké (0,3 – 100mm)
  • dlouhé (125 – 1000mm)

Dělení koncových měrek dle stupně přesnosti:

  • K – kalibrační
  • 0 – etalonové
  • 1  – kontrolní
  • 2  – dílenské

Pro představu – stupeň K dovoluje maximální odchylku u 10 mm měrky pouhých 0,00012 mm. U dalších stupňů je to více, ale stále se pohybujeme v extrémně malých rozměrech.

Sady měrek

Měrky se dají nakupovat jednak v sadách, ideálně na meridla.cz, tak aby bylo možné skladát různé rozměry. Destičky k sobě při sestavení přilnou a tak je zajištěna vysoká míra přesnosti. Dále se dají zakoupit i jednotlivě pro případ doplnění sady z důvodu poškození nebo ztráty.

Koncové měrky nabízejí pouze specializované obchody se sortimentem zaměřeným na kalibraci a přesné měření. Více informací o měrkách naleznete na meridla.cz- koncové měrky.