Objevujte krásy jižní Moravy v okolí Pavlova

Nádherná krajina na Pálavě, vrch Děvín a koupání ve vodní nádrži Nové Mlýny. Takové může být vaše léto v Česku. Okolí Pavlova je prodchnuto historií, vínem a pohodou. Jeden den vám zde nebude stačit, vyrazte minimálně na víkend a využijte nabídku ubytování Pavlov. Nebudete litovat. Přinášíme vám několik tipů, co byste na jižním břehu přehrady Nové Mlýny neměli minout.

Ve stopách archeologů

Arechopak v Pavlově vznikl v místě bývalého pravěkého sídliště. Unikátem tohoto místa je skutečnost, že se expozice nachází v podzemí, tedy v místech, kde byly exponáty přímo nalezeny. Další archeologická expozice je k vidění v Dolních Věstonicích. Zde se seznámíte s tím, jak se žilo v pravěku, uvidíte rekonstrukci pravěkého obydlí a další dávné exponáty. V okolí obou měst vede naučná archeologická stezka.

Do kopců

Výšlap na vrch Děvín je na Pálavě samozřejmostí. Na tento 550 metrů vysoký kopec vás dovede naučná stezka a za výstup budete odměněni nádherným výhledem na okolní krajinu. Po stejné naučné stezce dojdete i pod vrch Obora, kde je k vidění mnoho zajímavých skalních útvarů. Na některé je možné i lézt. Nejvíce láká formace Velký špunt, kterou tvoří zaseknutý balvan mezi dvěma skalními stěnami.

Děvín
Děvín. Foto: Pixabay

Zřícenina hradu Děvičky

Obrovská zřícenina z počátku 13. století je volně přístupná a z Pavlova je to k jejím zdem co by kamenem dohodil. Hrad sloužil k ochraně hranic a zanikl někdy v 18. století. V současnosti z něj zůstaly jen obvodové zdi a bašta se střílnami.

Relax a zábava

Koupání a výlety na lodi jsou na Pálavě také samozřejmostí. Kolem přehrady se nachází mnoho pláží a kempů. Chcete-li pohyb, vyrazte pěšky nebo na kole po naučných vinných stezkách, užívejte si krásné okolí a ochutnávejte lahodný mok v místních vinárnách. Nikam nespěchejte a jižní Moravu si vychutnejte dosyta, příjemné ubytování nabízí již zmiňovaný penzion Pavlov. Zde najdete také stylovou restauraci a mnoho vinných sklípků v okolí.

 


Tipy:

Rozhodnete-li se prozkoumávat jižní Moravu s dětmi na kole, nezapomeňte si přibalit tažné lano na kolo pro zpříjemnění cesty.

Objevte ty nejlepší penziony na jižní Moravě.