Ani malá kuchyně nemusí být nepraktická

Jak by asi vypadal domov bez kuchyně? To si jen málokdo dokáže představit, a proto i v těch nejmenších bytech nechybí kuchyňská linka. Mnohdy se může zdát, že naskládat všechny potřebné prvky do malého prostoru bude problém. Přitom ale i v malém bytě lze zachovat funkčnost i praktičnost kuchyňské linky.

Jak postupovat při plánování malé kuchyně

Nejčastěji se s problémem malých kuchyní můžete setkat v panelových domech. Zejména v menších bytech 1+1, 1+kk nebo v garsonkách je vybudování praktické malé kuchyňské linky obtížnější než ve velkých bytech.

S plánováním byste měli začít tak, že si zvolíte prostor, který by měla kuchyně zabírat. Pokud je to možné, lze uvažovat i o malé kuchyni do L. Po vymezení prostoru zvažte, kolik potřebujete úložného místa. Až budete mít jasno, zkuste zauvažovat nad tím, jak maximálně využít potenciál daného prostoru, ale stále přihlížejte k tomu, aby vše odpovídalo ergonomickým pravidlům. Myslete na to, že i v malých kuchyních je potřeba uklízet a rovněž je nutný prostor pro váš pohyb. Ušetřit místo lze také výběrem například užší myčky nádobí.

Stejně tak můžete dobře využít prostor u stropu, který bývá v běžných velkých kuchyních prázdný. Nechte si vyrobit vyšší závěsné skříňky na míru a prostor v místech, kam nedosáhnete, využívejte pro nejméně používané pomůcky. Ač se to nezdá, možností je mnoho a i malá kuchyně může být místem, kde vás příprava jídla bude bavit.

Nechte si navrhnout kuchyni na míru

Pokud si sami nevíte rady, raději se svěřte do rukou zkušených odborníků, kteří mají s malými prostory letité zkušenosti. Takovou firmou jsou kuchyně Gabon. Jejich pracovníci jsou specialisté pro řešení na míru, zejména pro malé kuchyně. Přesvědčit se můžete v jejich showroomech na Vohnoutově 2 v Brně-Bohunicích, kde jsou k vidění i malé atypické kuchyně.