Balík do zahraničí: Praktické informace

Chystáte se poslat balík do zahraničí, ale nevíte pořádně jak na to? Není se čeho bát, stačí jen věnovat pozornost několika základním aspektům, na které se můžete podívat níže. Přinášíme vám praktické informace, se kterým zvládnete odeslání balíku do zahraničí bez zbytečných obav z možných překážek. Posílání balíků do zahraničí totiž nikdy nebylo jednodušší než teď.

Podívejte se na zakázané a omezené položky

Pokud posíláte balík do zahraničí, měli byste pamatovat na to, že každá země má jistá omezení ohledně toho, co balíčky nesmí obsahovat. Vhodné tak je, než se pustíte do dalších kroků, zkontrolovat, zda není zasílaný předmět na seznamu zakázaných věcí.

Dejte si záležet na zabalení

Ať už posíláte balík po EU nebo za oceán, pamatujte na to, že v mezinárodní přepravě urazí balík delší cestu a bude možná i vícekrát překládán, než se dostane k adresátovi. Nutné tak je, balíček zabalit opravdu svědomitě.

Základem při balení balíku je dodržet tzv. deformační zóny, zvolit opravdu pevný obal a zajistit, aby obsah při přepravě v balíčku tzv. nelétal. Co to znamená? Zasílaný předmět je potřeba zajistit v obalu tak, aby se na žádné straně nedotýkal přímo obalu, a to pomocí vhodné výplně. Výplně je pak do balíčku nutné dát tolik, aby předmět se předmět v balíku při manipulaci se zásilkou nehýbal. V případě křehkého zboží pak nezapomeňte balík označit náležitým štítkem.

Odešlete zásilku včas

Ačkoli v posledních letech doručování zahraničních zásilek výrazně zrychlilo, je vhodné si nechat dostatečnou rezervu. Do sousedících států a států Evropské unie trvá doručení cca 2-4 dny. Za oceán nebo mimo EU je však počítat s dobou dodání 7 a více dnů, případně je pak nutné hledat spolehlivého přepravce, který nabízí rychlejší dodání.

Zajímejte se nejen o rychlost a cenu, ale i případná pojištění či možnost trackování

Pokud posíláte balík do zahraničí je samozřejmé, že vás bude zajímat cena přepravy a deklarovaná rychlost přepravy, řada lidí však zapomíná i na další důležité parametry. Tím základním je bezesporu pojištění zásilky proti či poškození.

U každé společnosti je situace jiná, a to nejen v oblasti pojištěných rizik, ale především ve výši pojistného plnění. Ideální tak je, informovat se, zda byste si zásilku neměli za poplatek připojistit.

Velkou výhodou je samozřejmě i možnost trackování zásilky, kterou však nenabízejí všechny přepravní společnosti. Pokud chcete mít informace o tom, kde se balík aktuálně nachází, měli byste si i o tuto službu při výběru dopravce zajímat.

Posíláte balík mimo EU? Tak pozor na CLO!

Trochu složitější situace nastává, pokud posíláte balík mimo EU v oblasti CLA. Každá země, kam bude balík doručen má odlišnou dovozovou politiku a sama si určuje, nad jakou hodnotu balíku se CLO platí a kolik bude činit poplatek. Abyste se adresátovi tuto situaci, co nejvíce usnadnili, vyplňte celní fakturu o obsahu balíku, přičemž platí, že švindlovat se nevyplatí, protože zásilky a jejich obsah mohou být zkontrolovány a následně v lepší případě příjemce doplatí rozdíl, v tom horším můžete být zásilka v některých zemích zadržena.