Budoucnost je v zelených střechách
Když se řekne střecha, většina z nás si představí klasické řešení s taškami. Žijeme ale ve 21. století a váš dům nemusí vůbec vypadat jako tisíce dalších. A co víc, pokud chcete, aby byl ekologicky přínosný, úsporný, hezký a originální, je na čase přemýšlet o živé zelené střeše.
O zelené střeše
Zelená střecha je v podstatě alternativou tašek, plechu či dalších běžnějších variant. Jenže v našem případě tyto střešní materiály částečně nebo zcela nahrazuje půda s vhodným porostem. Ačkoliv se jedná o neobvyklé řešení, je stále populárnější a v současné době se dá říci, že jej nevolí jen ekologičtí nadšenci, ale i lidé uvažující o úsporném bydlení, které bude šetrné k přírodě.
Zelené střechy také šetří energii, a to jak v létě, tak v zimě. Během chladných měsíců spoří za vytápění a v horkých dnech zase snižují náklady na provoz klimatizace.
Vyšší finanční náklady se postupně vrátí
Instalace zelené střechy vyžaduje více finančních nákladů, než je tomu u konvenční střech, nicméně jak již bylo uvedeno, vyšší počáteční investice se postupem času vrací v podobě úspor za energie, které v současné době trhají cenové rekordy. Zároveň je možné získat dotaci ve výši až 800 Kč za metr čtvereční. Dalším benefitem je zvýšená ochrana střešní konstrukce, a to v případě šikmé i ploché střechy. Tím se prodlužuje její životnost, protože je lépe chráněna proti větru a dešti.
Ekologie
Zelená střecha nemusí být řešením jen pro rodinné domy. Společnosti dbající na čistší životní prostředí takové řešení rády využívají. Střecha s porostem reguluje vlhkost a ochlazuje jinak značně horkem zatěžované části domu či budovy. Snižování emisí skleníkových plynů díky fotosyntéze je pak dalším nesporným benefitem.
Údržba zeleně na střeše probíhá standardním způsobem jako tomu je u běžné zahrady, proto je živý porost výbornou volbou, pokud je součástí vašeho architektonického řešení plochá střecha.
Pro více informací navštivte stránky CZ Isolation, kde se dozvíte další informace o zelených střechách.