Jaké známe druhy tvářecích strojů

Jedná se o kategorii výrobních strojů, které nárazem či tlakem upravují materiál do požadovaných tvarů a velikostí, a to s přímočarým či rotačním pohybem pracovní části. Odtud název tvářecí stroje. Podívejte se na jejich přehled.

Lisy

Lis na materiál působí vysokým tlakem, jehož následkem je následné vytvarování do požadované formy. Lisy se dále rozdělují do několika dalších skupin podle toho, jaké energie pro deformaci materiálu využívají. Například lis ruční, hydraulický nebo mechanický.

Buchary

Tento stroj využívá kinetickou energii, díky které se zpracovávaný materiál může snadno tvarovat dle potřeb. Tento způsob se používal již ve středověku, kdy byl primitivní buchar nadzdvihován palci na obvodu hřídele vodního kola a tím tak mnohonásobně ulehčil práci tehdejších kovářů. Dnes funguje samozřejmě na snadnější bázi.

Ohýbačky

Jedná se o stroj, díky kterému se dá s plechem manipulovat i za studena. Využívá dvě, na sebe kolmé plošiny, které se následně dle potřeb pohybují a tím tak plech ohýbají. Jako většina těchto strojů, mají i ohýbačky několik svých variant. Název je vždy odvozen dle jejich způsobu použití. Mezi nejčastěji používané ohýbačky patří například ohýbačky ruční, hydraulické či elektrické.

Válcovačky

Další technologie na zpracování plechu. Válcovačky mnozí znají jako „válcovací stroje“. Jsou to nástroje používané pro tvorbu vypouklých plechových výrobků. Jejich využití je velmi široké napříč všemi obory, ať už karosárnách nebo v klempírnách.

Rovnačky

Pokroutil se Vám disk u kola Vašeho vozu? Pak je ideálním řešením právě rovnačka. Tento nástroj lze uplatit tam, kde disk nelze vyvážit klasickým způsobem pomocí závaží.

Tvářecích strojů existuje bezpochyby více. Pokud chcete vyrábět rychleji, přesněji a chytřeji, podívejte se na stránky společnosti CANMET.