Chcete mít doma umění? A co pořídit takové, které Vám může vydělávat?

Není umění jako umění a každý máme jiný vkus. Pokud ale toužíte vybavit svoje bydlení krásným uměním, porozhlédněte se rovnou po takovém, které má hodnotu. Pokud vyberete správně, obrazy na stěnách, případně sochy, vázy a další dekorace, svoji hodnotu v čase nejen udrží, ale mohou ji také znásobit. Ocitnete-li se následně kdykoliv v nepříznivé finanční situaci, máte po ruce zálohu. Nebo něco hodnotného, co můžete předat dalším generacím. Pokud se toužíte vydat do světa investičního umění, poradíme jak na to.

Vybírejte očima

Samozřejmě je důležité, aby se vám vybrané umění líbilo. Ať už je jeho hodnota jakákoliv, krása investičního umění spočívá v tom, že vám dělá radost vždy, když se na něj podíváte a přitom tiše vydělává. Ať už tedy máte rozpočet jakýkoliv, prvním faktorem výběru by mělo být především to, že je pro vás daný obraz příjemný na pohled a hodí se do vašeho interiéru.

Starožitnictví je ostrov pokladů

Kde se po takovém umění vlastně porozhlédnout? Možností je několik. Dobré kousky se dají objevit na různých online aukcích, pokud to ale není váš šálek kávy, doporučujeme podívat se do starožitnictví. I ta jdou s dobou, proto zkuste například online starožitnictví AntikArt, kde najdete hned několik hodnotných kousků. Jedním z nich je například signovaná litografie od Salvadora Dalího nebo unikátní portrét prezidenta Abrahama Lincolna od českého malíře Kamila Kubíka. Starožitnictví mají tu výhodu, že nejsou jednostranně zaměřená. Od klasických krajinek pro moderní abstraktní obrazy, vybere si každý. Výhodou starožitnictví je to, že nikdy nevíte, na jaký poklad narazíte. Pro někoho může být navíc příjemnou kratochvílí po starožitnictvích cestovat a objevovat tyto skryté poklady.

Autor díla je klíč

Obrazy autorů slavných jmen se pohybují i v řádu statisíců a milionů. Pokud takový rozpočet nemáte, zkuste si nejprve najít svůj styl a hledat začínající, či zkušené, avšak nedoceněné autory v daném směru. Často se stává, že malíři (či fotografové) získají úspěch později v životě či po smrti a jejich raná díla jsou pak více ceněna. Umění je nicméně samostatný investiční obor a zorientovat se v něm není snadné. Bude to trvat, avšak investovat čas do vzdělání v oblasti umění může časem přinést kýžené ovoce.

Pokud nechcete ztrácet čas, nechte si poradit. I ve starožitnictví jsou schopni identifikovat, zda má dané dílo investiční potenciál. Některá starožitnictví spolupracují se specialisty, kteří jsou schopni určit hodnotu díla, i její nárůst do budoucna. Například na stránkách starožitnictví AntikArt jsou u každého díla uvedeny podrobné informace, které vám pomohou rozhodnout, zda daný kus stojí za to.