Chytré osvětlení: jak v domácnosti využít tento trend?

Trendem několika posledních let je chytré osvětlení v domácnosti. Stále ho najdeme především u nadšenců, ale pomalu se s ním seznamují i lidé, kteří ho chtějí do svého domu. Chytré osvětlení vám totiž vykouzlí jedinečnou atmosféru během pár sekund, kterou si můžete podle nálady změnit. Navíc vám výrazně ulehčí život, a ještě ušetří výdaje na elektřinu.

V čem je chytré osvětlení lepší?

Chytré osvětlení funguje samo. Jednoduše si ho nastavíte a potom už se o něj nemusíte vůbec starat, pokud nebudete chtít změnu. Kromě toho, že vám přinese větší pohodlí, vám ale také ušetří náklady na elektřinu. Například oproti starým žárovkám až o 90 %. Oproti běžným LED žárovkám pak záleží hlavně na tom, jakým způsobem jste dosud svítili.

Inovativní je chytré osvětlení v tom, že zbytečně nesvítí, pokud to není nutné. Teď už nehrozí, že zapomenete někde zhasnout. Stejně tak můžete světla pohodlně ovládat z pohodlí gauče přes chytrý telefon – nastavit si u nich můžete chromatičnost, intenzitu, ale třeba i různé podmínky. Například, když zapnete televizi, zapne se automaticky jen dekorativní osvětlení v obývacím pokoji. Nebo naopak, když po setmění otevřete vchodové dveře, rozsvítí se na chodbě a podobně.

chytrá domácnost

Ideálně jako součást chytré domácnosti

Chytré osvětlení do domácnosti je skvělé, ale vyplatí se, pokud máte celý ekosystém chytré domácnosti. Pokud se rozhodnete investovat do chytrého osvětlení ve více pokojích (nebo rovnou v celém domě), určitě dopředu uvažujte, jak celý systém propojíte. Samozřejmě nejlepší možností je využít fungující a nejčastější systémy chytré domácnosti, mezi které patří Google Home, Apple HomeKit nebo Amazon Alexa. Pokud máte více zařízení od Apple, doporučujeme určitě kvůli kompatibilitě Apple HomeKit (u Androidu pak Google Home). Hlavní výhodou chytré domácnosti v podobě asistenta, je hlasové ovládání osvětlení.

Philips Hue vám nabídne nespočet možností chytré domácnosti

Průkopníkem v chytrém osvětlení je Philips se svou řadou Hue. Jedná se o moderní chytré osvětlení, ze kterého si určitě vyberete. Je sice dražší, ale kvalitní a nabízí nespočet možností. Ať už jsou to klasické žárovky různého typu, LED pásky, stropní svítidla, modulové osvětlení, pracovní osvětlení a podobně, včetně venkovního osvětlení. V této řadě je například také k dispozici Philips Hue lampa, kterou lze synchronizovat například s hudbou nebo filmy. Tento prémiový ekosystém nabízí také zajímavé startovní sady, díky kterým si na začátku uděláte velmi rychle přehled o možnostech chytrého osvětlení.