Jak efektivně zvyšovat a udržovat vlhkost v průmyslu?

V některých průmyslových odvětvích je zapotřebí udržovat optimální vlhkost. Nízká by neměla být především v dřevozpracujícím nebo rostlinném průmyslu, ale třeba i v elektroprůmyslu je tento ukazatel velmi důležitý pro správnou funkčnost všech zařízení. Jak problém s nízkou vlhkostí efektivně a bezpečně řešit?

Adiabatický efekt

Nejúčinnějším nástrojem, který udržuje stabilní vlhkost v průmyslovém prostředí, je vodní mlžič. Toto zařízení pracuje na principu atomizace vody na mikročástice, které se kompletně odpařují. Dochází k takzvanému adiabatickému efektu, kdy mikročástice vody rychle přijímají tepelnou energii okolního prostředí, čímž vzduch ochlazují. V ideálních podmínkách je to až o 12 °C.

Díky vysokotlakým čerpadlům s tlakem až 70 barů a vhodným tryskám se utváří mlha o průměru 15 – 40 mikronů, přičemž velikost kapének lze volit s ohledem na prostředí.

Samotnou vlhkost je možné jednoduše sledovat pomocí vlhkoměru. Ty nejzákladnější pouze ukazují aktuální vlhkost, pokročilé vlhkoměry dokáží na výkyvy v hodnotách upozorňovat.

Instalace

Instalace vodního mlžiče je velmi jednoduchá a nenákladná. Samotný provoz je také úsporný. Vodní mlha je využitelná v průmyslových prostorách, ale také ve skladech, kde je třeba udržet optimální vlhkost dřeva a podobně. V takových případech je vhodné instalovat ventilátor s vodní mlhou podobný těm, které se využívají i v letních dnech v restauracích či kavárnách.

Proč je optimální vlhkost tak důležitá

Vysoká vlhkost způsobuje plísně. Nízká zase vede ke kvalitativnímu znehodnocení materiálů či výrobků. V každém průmyslovém odvětví je stanoveno rozmezí optimální vlhkosti, kterou je třeba udržovat. Obvykle se ideální vlhkost pohybuje okolo 50 %. V neposlední řadě je tato hodnota důležitá pro lidské zdraví, respektive pro zdraví pracovníků.