Topná sezóna začala. Zahřát se můžete i pomocí alternativních zdrojů vytápění

S přicházejícími studenými měsíci startuje topná sezóna a co si budeme povídat, letos jde o téma velice citlivé. Obrovské zdražení energií se dotklo snad každého, a i proto se v porovnání s předchozími sezónami zvedá poptávka po alternativních zdrojích vytápění. Jenže každý nemá finanční prostředky k instalaci solárních panelů, krbových kamen nebo tepelného čerpadla, mnohdy to pak ani není technicky možné. Možnosti přesto existují.

Olejové radiátory

Jestliže nechcete z důvodu úspor topit v celém bytě nebo domě, ale pouze ve vybrané místnosti, vhodným řešením je elektrický olejový radiátor, který dokáže podobně jako konvenční radiátor zajistit prohřátí místnosti sálavým teplem. Jde o prakticky bezúdržbové a bezhlučné řešení. Podle velikosti vytápěné místnosti vybírejte typ přístroje. Platí, že čím více žeber radiátor má, tím větší prostor zahřeje. Olejové radiátory lze také využít v případě, že hlavní zdroj vytápění nestačí.

S olejovými radiátory se velmi dobře manipuluje díky integrovaným kolečkům, a tak se dají použít třeba na ranní zahřátí jídelny a večerní zatopení při sledování vašich oblíbených pořadů. Některé modely disponují časovačem a všechny mají ochranu proti přehřátí. Nevýhodu představují žhavá žebra, což je důležité mít na paměti zejména v rodinách s malými dětmi, a také delší doba pro vyhřátí dané místnosti.

Olejové radiátory můžete použít i na chatách nebo v garážích, kam se také hodí různé ohřívače, které jsou sice hlučnější, ale dají se přenášet i v ruce.

Konvektory

Tento typ topných těles pracuje na principu ohřevu vzduchu. Přístroj nejprve nasaje chladnější vzduch, který distribuuje ohřátý zpět do místnosti. Některé elektrické konvektory mají ventilátor, a tak je vytápění rychlejší. Pokud ale vybíráte doplňující zdroj vytápění, ventilátor není třeba, protože i základní modely zajišťují rychlý ohřev. Konvektory jsou většinou vybaveny časovačem a dálkovým ovládáním.

Topné panely

Nejluxusnější alternativou jsou topné panely, které pracují na principu infrazářiče. Generují infračervené vlny, které se šíří do prostoru a ohřívají předměty a stěny v místnosti. K oteplování vzduchu dochází až následně od těchto předmětů. Díky tomu se maximalizuje účinnost přenosu tepla a mají výrazně nižší spotřebu elektrické energie oproti ostatním formám topidel. Také designově patří k propracovanějším produktům a můžete je mít v jakékoliv barvě nebo s libovolným potiskem.

Víte, že?
Ohřát lze i vnější prostory, například terasu. K tomu dobře slouží exteriérové ohřívače, které se hodí hlavně na podzim a na jaře.

Další možnosti vytápění

Pokud hledáte jednoduché, snadno přenosné a také nejlevnější řešení, pak jsou dobrou volbou teplovzdušné ventilátory. Ty využijte v menších místnostech, jako jsou pracovny nebo koupelny, ale i v garážích či sklepech. Obdobně lze využít infrazářiče, které pracují na ohřevu uhlíkových vláken.

Elegantní řešení představují elektrické krby s imitací ohně, které navodí příjemnou atmosféru v jakékoliv místnosti. Manipuluje se s nimi hůře, proto je důležité před jejich nákupem zvolit vhodné umístění.

Resumé

Dobře zvolená kombinace hlavního a alternativního zdroje vytápění může přinést ovoce v podobě ušetřené energie. Interiéry vytápějte s rozmyslem a jen tam, kde potřebujete. Na termostatech ubírejte teplotu na noc a také v době, kdy nejste doma, případně je nastavte na automatický režim. Optimálním doplňujícím zdrojem vytápění pro středně velké místnosti jsou přenosné olejové radiátory, které rychle zahřejí, aniž byste museli regulovat teplotu například na plynovém kotli, přičemž je můžete postupně užít na vícero místech. V případě menšího interiéru postačí přenosné ohřívače nebo infrazářiče. Konvektory, elektrické krby a topné panely zase dobře poslouží ve větších prostorech.

Spotřebiče k vytápění naleznete přehledně na stránkách Electro Worldu na adrese https://www.electroworld.cz/konvektory-ohrivace-radiatory-krby.