Jak je to s voděodolností chytrých telefonů

U některých smartphonů se můžeme setkat s údajem, který značí míru voděodolnosti. Toto krytí je označováno jako IP plus nějaký číselný údaj. V následujícím článku vysvětlíme, co přesně toto označení znamená a jak moc je důležité neplést si voděodolnost s vodotěsností.

Krytí proti vodě

Voděodolnost u spotřební elektroniky znamená jistou míru výdrže zařízení při kontaktu s vodou nebo dobu ponoření, kterou výrobek přežije bez větších omezení. Míru odolnosti udává výrobce na základě certifikace IP (Ingress Protection) a na uživatelích je tuto míru dodržovat, jinak může výrobek, respektive chytrý telefon, nesprávným používáním i o uvedený stupeň krytí přijít. Zároveň vykoupáním telefonu ve vodě, přestože disponuje stupněm krytí s certifikací, porušujete záruční podmínky dané výrobcem a na reklamaci nemáte nárok.

Pokud tedy někdo říká, že má vodotěsný nebo vodou nezničitelný telefon, není to pravda. Jde o podobná tvrzení, jakými jsou časté mýty o bateriích. Třeba ten, že je nutné baterii nechávat zcela vybíjet.

Proč je tedy voděodolnost uváděna?

Stupeň krytí, kterým je telefon vybaven, je v podstatě ochranou před nenadálými událostmi, jako je nechtěné polití, zmoknutí či pád do vody, přičemž přístroj musí být včas vynořen dle podmínek, které uvádí výrobce. Pro snazší orientaci uvádíme tabulku stupňů krytí s ochranou proti vodě.

Stupeň krytí Ochrana proti vodě
IPX0 bez ochrany vůči vodě
IPX1 proti svisle kapající vodě
IPX2 proti kapající vodě pod úhlem 15 stupňů
IPX3 proti vodní tříšti
IPX4 proti stříkající vodě
IPX5 proti tryskající vodě
IPX6 proti intenzivně tryskající vodě
IPX6K proti tryskající vodě pod tlakem
IPX7 proti ponoření do vody po dobu 30 minut v hloubce 1 metru
IPX8 proti nepřetržitému ponoření do vody (ovšem za podmínek, které specifikuje výrobce)
IPX9K proti teplé vysokotlaké vodě

U smartphonů uvádí výrobce vždy maximální voděodolnost telefonu IP68, rep. IPX8. Tímto slušným parametrem disponují například všechny novější iPhony. Od řady 12 pak výrobce dodává výdrž až 30 minut v hloubce do 6 metrů.

Přesto se na voděodolnost nelze zcela spoléhat. Telefon může mít opotřebení a oděrky, kterými se voda k citlivým částem dostane. Pro potápění a ponory doporučujeme pořízení speciálního vodotěsného pouzdra. V takovém případě budete mít jistotu, že je váš drahý přístroj v bezpečí.