Jak napsat apostrof bez chyby
Apostrof neboli odsuvník, to je v našich končinách tak trochu oříšek. Je to tím, že má v češtině naprosto minimální využití a lidé jej v cizích slovech často zapisují chybně, například pomocí čárky, která by za jiných okolností měla skončit nad samohláskou.
Apostrof ve Windows
Ačkoliv se to nezdá, zápis odsuvníku ve Windows je velice jednoduchý. Naleznete jej přímo na klávesnici, a to v její pravé části poblíž klávesy ENTER. Záleží na typu přístroje, někdy je apostrof v blízkosti ENTERU, jindy hned vedle. Na stejné klávese bývají často i jiné znaky. Abychom apostrofu dosáhli, stačí zmáčknout SHIFT a držet jej během stisku klávesy s apostrofem. A je to.
Apostrof na Macu
Na laptopech s operačním systémem od Applu je zápis také jednoduchý, avšak znak na klávesnici k nalezení není. K dosažení apostrofu stačí stisknout pravé nebo levé tlačítko OPTION (na starších přístrojích ALT) a k tomu písmeno J (OPTION/ALT+J). A apostrof je na světě.
Apostrof v mobilu
Na mobilních zařízeních s operačním systémem Android nebo iOS je znak apostrofu standardně zařazen mezi ostatními znaky.
Použití apostrofu
V češtině využití nemá, ale to neznamená, že se s ním nelze setkat. Obsahují jej například zahraniční jména, třeba Ferdinand d’Este či názvy různých značek jako je víno Merlot d’Or nebo bar Zach’s pub a podobně. Apostrof se ale v Česku užívá velmi často a chybně například v množném čísle pro DJe. Není DJ’s ale DJs. Apostrof má totiž v angličtině funkci přivlastňovací (DJ’s tedy neznamená dýdžejové, ale dýdžejovo).
Apostrof si nakopírujte
Jestli se vám z jakéhokoli důvodu nedaří odsuvník zapsat, nakopírujte si jej (CTRL+C nebo Cmd+C): ’
V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích a věnuje se tématům, které rezonují současností. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.