Jak napsat přehlasované a, o, u

Přehlasované a, o, nebo u v češtině až tak nevyužíváme, a proto nemáme zažité jejich psaní. Občas je ale potřebujeme, například ve jménech jako Müller, případně při psaní v cizím jazyce. Jak je jednoduše napsat na české klávesnici ve Windows nebo na Macu objasňují následující řádky.

Přehlasované samohlásky ve Windows

Ve Windows je k dosažení zápisu přehlásek nejjednodušším postupem stisk tlačítka se symbolem ¨, který je k nalezení v pravé části klávesnice a jedno tlačítko sdílí se symboly apostrofu, čáry a zpětného lomítka. Toto tlačítko stiskněte, pusťte je a poté zmáčkněte požadované písmeno. A máte hotovo.

Pokud potřebujete tento zápis s velkým písmenem, postupujte stejně, jen při zmáčknutí tlačítka s písmenem držte Shift nebo aktivujte Caps Lock.

Přehlasované samohlásky na Macu

Na Macu také najdete tlačítko s přehláskou v pravé části klávesnice, jen s tím rozdílem, že je na ní přehláska a apostrof. Klávesu stiskněte a podobně jako v operačním systému Windows pokračujte zmáčknutím požadovaného písmena. Zápisu velkého písmena s přehláskou docílíte pomocí stisku Shift nebo aktivací Caps Locku při stisku klávesy s požadovaným písmenem.

Znaky si nakopírujte

Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu nedaří přehlasované samohlásky napsat, nakopírujte si je jednoduše zde (CTRL+C nebo Cmd+C, poté CTRL+V nebo Cmd V):

ä Ä ö Ö ü Ü