Jak pečovat o pohovky a rohové sedačky?

Nákup pohovky to je rozhodnutí na roky. Při tom je možné díky několika snadným trikům se přesvědčit, že takový nábytkový kus vydrží skutečně dlouho a to v perfektním stavu. Co však je třeba udělat, aby tomu skutečně tak bylo?

Péče o pohovku závisí na materiálu jejich provedení

Péče o pohovky a rohové sedačky závisí především na tom, z čeho byl tento nábytek vyroben. Pokud mají látkový potah, je ho třeba především pravidelně, nejlépe každý týden, zbavit prachu. Pokud jsou navíc na pohovce umístěné dekorační polštářky, stojí za to pravidelně je otáčet na druhou stranu, aby se opotřebovaly ve stejné míře.

Kromě toho jsou pohovky z látky více poddajné na zašpinění. Zde musíme pamatovat na to, abychom znečištění nevetřeli do materiálu, a v případě silnější látky je dobré zkusit takové místo jemně vykartáčovat. Je třeba také si rozmyslet, zda použijete na případné čištění saponát a nejlépe jeho malé množství otestovat na neviditelném místě pohovky, abyste si ověřili, zda jde o vhodný druh pro tento typ materiálu.

Čištění pohovek z přírodní kůže

Velice populární jsou také pohovky vyrobené z přírodní kůže. Také zde je základním úkonem při péči o pohovku pravidelné zbavování prachu, nejlépe jednou za týden. Pokud jde o čištění, je možné k tomuto účelu používat vodu s mýdlovými vločkami. Je však třeba dávat velký pozor, abyste nenanášeli na kůži příliš velké množství vody, jelikož to může být škodlivé pro její strukturu.

Dobře vymačkaným hadříkem, je možné zašpinění jemně odstranit, pokud jsou skvrny silnější, lze použit houbu nebo starý zubní kartáček. Kožená pohovka vydrží déle, pokud bude navíc chráněna použitím speciálního impregnačního prostředku. Takové přípravky lze zakoupit jak online, tak v kamenných obchodech.

Je zřejmé, že péče o pohovky závisí především na materiálu, ze kterého je vyrobena. Zásadní význam má také pravidelnost péče, aby znečištění a prach příliš dlouho na takovém nábytku nelpěly, může to totiž způsobit, že se jeho vyčištění stane mnohem těžší.

V současnosti nejmódnějším interiérům dominuje styl boho a urban jungle. Pokud se vám srdce rozbuší při pohledu na rostliny, bambus a sušené trávy, pak se vám určitě bude líbit zelený gauč v obývacím pokoji. Spolu s rostlinnými motivy – na obrazech nebo tapetách vytvoří poutavou svěží kompozici. Při zvažování, jaká pohovka do obývacího pokoje bude nejvhodnější, je třeba zvážit váš účel.

Zeptejte se sami sebe, zda chcete, aby tento kus nábytku doplnil celý interiér, splynul s ním, nebo by mohl být výrazným prvkem, který celou stylizaci rozbije a dodá mu charakter. V prvním případě si můžete vybrat odpovídající pastelové nebo šedé barvy, ve druhém – tmavé barvy, vzory, výrazné odstíny nebo neobvyklé tvar. Jedním z hlavních dilemat, se kterými se potýkají lidé, kteří si plánují pořídit sedací soupravu, je tvar nábytku – tedy zda se má jednat o rohovou nebo typickou pohovku.