Jak prát povlečení a prostěradla

Abyste si usnadnili péči o ložní prádlo, doporučujeme jeho správný výběr už při nákupu. Ideální složení materiálu je jednoduché – 100 % bavlna. Péče o povlečení i prostěradla pak bude nenáročná a prádlo vám dlouho vydrží.

Jak prát povlečení

Povlečení perte maximálně na 40 °C, aby se nesráželo. Je-li hodně znečištěné nebo v něm pobýval člověk s respiračním onemocněním, můžete jej samozřejmě vyprat z hygienických důvodů na vyšší teplotu. Pozor ale na barevnost a prádlo dělte, aby se některé kusy neobarvily.

Na barevnější povlečení doporučujeme prostředek na barevné prádlo. Lepší je gel, který látku tolik nepoškozuje. Vhodné je také použití aviváže, která látku změkčuje.

Do pračky vkládejte jednotlivé kusy vždy zapnuté, abyste zamezili jejich zamotávání.

Ložní prádlo je možné sušit v sušičce, ale pozor na vysokou teplotu. Poté jej vyžehlete se žehličkou nastavenou na maximálně 200 °C. Textil při tom může být i mírně vlhký. Krepové povlečení žehlit nemusíte.

Jak prát prostěradlo

Prostěradla perte jako běžné prádlo. Před praním zkontrolujte maximální možnou teplotu praní. U barevných prostěradel to bývá 40 °C, bílá lze prát na vyšší teploty. Nepoužívejte však aviváž, aby se nesnížila savost vláken prostěradla. Prací prášek opět volte podle barvy materiálu.

Sušení je také velice jednoduché. Lze využít přirozeného sušení na sušáku, nebo je možné použít sušičku. Jen opět pozor na vysoké teploty, obzvláště u napínacích prostěradel.

Usušená prostěradla doporučujeme vyžehlit. Nežehlí se pouze froté prostěradla.

Rada na závěr

Každé nové ložní prádlo, i když je originálně zabalené, před prvním použitím vyperte. Nejen, že jde o nezbytný hygienický krok, ale předejdete tak možným alergickým reakcím.