Nevíte, jak prodat svoji nemovitost? Poradíme vám, kde vás to naučí

Prodej nemovitosti je krokem, na který je třeba se pečlivě připravit. Nejde o žádnou rutinní záležitost, každý dům, byt, chata nebo chalupa má svá specifika, podle nichž je třeba postupovat.

Falešné realitní sebevědomí

Klíčovou otázkou prodeje nemovitosti je cena. Realitní makléři se nezřídka kdy setkávají s nerealistickými představami o požadované ceně za prodávanou komoditu. Realitní sebevědomí Čechů je v tomto ohledu vysoké, skutečnost však může být zcela jiná. Přitom nastavení správné ceny hraje klíčovou roli během prodeje. Potenciální kupec se rozhoduje na základě několika faktorů a právě přemrštěná cena jej může odradit od možného vyjednávání o jejím snížení. Dalším důležitým bodem je příprava atraktivního inzerátu. I v tomto případě se realitní specialisté setkávají s amatérsky připravenými nabídkami s nekvalitními fotografiemi a texty bez důležitých informací.

Jak otestovat své realitní znalosti?

Nejjednodušší možností je sledování realitního trhu. Vyhledávání nabídek ve vašem okolí a jejich porovnávání s nemovitostí je cestou ke správné ceně. Svoji roli samozřejmě hraje lokalita a její atraktivita, ale také například patro, v jakém se byt nachází, pokud je třeba dům bez výtahu. Odhad ceny nemovitosti také můžete vyzkoušet zdarma na internetu v takzvané kalkulačce realit. V takovém případě doporučujeme vyzkoušet více kalkulaček. Výsledky by se neměly moc lišit.

Realitní kurz pro každého

Kolik si mám říct za byt? Jaké smlouvy potřebuji? Mám se do prodeje bytu pouštět svépomocí? Takové otázky si kladou prodávající nemovitostí, kteří se v realitním trhu neorientují. Přestože se realitní schopnosti Čechů zlepšují, pořád dělají stále dokola ty samé chyby, které jsme již zmínili výše. Realitní kancelář Maxima proto připravila nejrozsáhlejší online kurz, ve kterém si můžete zdarma vyzkoušet, jak jste na tom se svými schopnostmi doopravdy.

Kurz je určený všem, kteří uvažují o prodeji nemovitosti ať už s realitní kanceláří nebo na vlastní pěst. Naučíte se v něm, jak stanovit tržní cenu za nemovitost, jak ji prezentovat, jak jednat se zájemci a na co je potřeba si dát pozor ohledně právního bezpečí.