Jak rychle zjistit počet znaků ve Wordu, v Pages a kdekoliv jinde

Znát počet znaků v textu se hodí celkem často, ať už třeba píšete seminární práci, text na zakázku či cokoliv jiného. A nebo naopak, počet znaků chcete znát, když potřebujete zkontrolovat, zda práce je tak dlouhá, jak má být. Jak tedy nejrychleji zjistit počet znaků v kterémkoliv textu?

Řešení je jednoduché a zvládne jej i počítačový analfabet. Vždy jen stačí vědět, kde hodnotu hledat.

Počet znaků ve Wordu

Nejpoužívanější textový editor disponuje jednoduchou funkcí zjištění počtu znaků. V levém spodním rohu dokumentu se počítají napsaná slova. Počet napsaných znaků buď bez mezer nebo s mezerami vyvoláte kliknutím na počet slov a vyskočí vám dialogové okno s těmito informacemi:

  • počet stránek
  • počet slov
  • počet znaků (bez mezer)
  • počet znaků (včetně mezer) – nejčastěji vyžadované
  • počet odstavců
  • počet řádků

počet znaků word

Stejné dialogové okno můžete vyvolat v hlavní nabídce v závislosti na verzi Wordu. Nejčastější cesta je Nástroje -> Počet slov…

Počet znaků v Pages

Textový editor určený pro uživatele MacOS nabízí podobně precizní přehled jako Word. Počet znaků včetně mezer se ve výchozím nastavení zobrazuje přímo nad zápatím dokumentu. Kliknutím na šipku vedle daného čísla zobrazíte opět detailnější přehled, tj. počet znaků bez mezer, počet slov, počet odstavců a počet stránek.

pages

Počet znaků online

Počet znaků zjistíte snadno i bez textových editorů. To se může hodit při používání mobilních zařízení. Existuje několik českých služeb, které zdarma počítají znaky a nabízí detailnější přehledy podobně jako Word nebo Pages. Mnoho funkcí je k dispozici na stránce www.pocet-znaku.cz, kde například můžete zjistit nejčastější slova v textu či jej převést do HTML. Výhodou je také přepočítání normostran (1 NS = 1800 znaků včetně mezer).

počet znaků