Jaký je rozdíl mezi vegetariánem a veganem? A víte, kdo je to frutarián?

Důvodů, proč člověk do svého jídelníčku nezařazuje maso, může být několik. Nejčastějším důvodem je soucit se zvířaty, které jsou zabíjeny a často i chovány v nepřirozených podmínkách. Kromě tohoto etického rozhodnutí může stát za odmítáním masa také zdraví či náboženství. Právě odmítání masa mají vegetariáni a vegani společné. Vegan je však ještě striktnější.

Vegetarián

Vegetariánem je člověk, který se svobodně rozhodl nejíst maso a živočišné výrobky, jakým je například sádlo. Vegetariáni také často odmítají nosit kožené oblečení. Základem jejich stravy je rostlinná potrava a mléčné výrobky či vejce. Existují také specifické formy vegetariánství. Člověk, který nejí žádné maso kromě ryb je označován jako pesce vegetarián. Vegetarián, který si maso výjimečně dopřeje, je flexitarián. Takový člověk zpravidla vyhledává maso z ověřených farem či bio produkty.

Vegan

Vegan se samozřejmě také vyhýbá masu, ale i dalším živočišným produktům. Jeho strava neobsahuje mléčné výrobky, mléko ani vejce. V poslední době se někteří vegané vyhýbají i medu. Med si totiž včely šetří na zimu a tito lidé považují za neetické, jim jejich produkt vzít a vyměnit za cukr.

Další formy alternativního stravování

Existují i další formy vegetariánství, potažmo veganství. V posledních letech se hodně skloňuje pojem vitarián. Takový člověk vyhledává pouze takzvanou RAW stravu, která neprošla tepelnou úpravou nebo pasterizací. Otázkou je, zda tento alternativní přístup k jídelníčku vztahovat, či nevztahovat například na nepasterizované mléko nebo sušené maso.

Extrémnější formou veganství je frutariánství. Člověk, který se rozhodne pro tento způsob stravování, konzumuje pouze syrové plody, které nezabijí celou rostlinu. Jí tedy třeba jablka, okurky, ořechy, oleje, ale vyhýbá se mrkvi, bramborám, houbám nebo salátu.



Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru