Jakou formu podnikání zvolit v začátcích? A jak vyřešit sídlo?

Každý začínající podnikatel si vždy klade otázku, jakým způsobem bude nejvýhodnější podnikat. Většina lidí volí mezi klasickou živností a společností s ručením omezeným (s.r.o.). Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Vždy záleží na tom, v jaké oblasti a jakým způsobem podnikáme a důležité je uvažovat také s výhledem do budoucna. Mnoho začínajících podnikatelů také nemá jasno v otázce sídla společnosti. Pojďme se na všechny tyto aspekty nyní podívat.

Živnost nebo s.r.o.?

Velkou výhodou založení živnosti je to, že je celý proces v podstatě velmi jednoduchý a levný. Je také rychlý a doslova ze dne na den můžete začít podnikat. Ve stručnosti stačí doložit dokumenty pro živnostenský úřad, přihlásit se na finančním úřadě a také k sociálnímu pojištění a oznámit změny rovněž zdravotní pojišťovně. Když uvažujete, zda založit živnost nebo sro, tak nevýhodou živnosti je určitě zejména to, že podnikáte tzv. na vlastní triko. Pokud se vám něco nepodaří, tak živnostník zkrátka ručí celým svým majetkem.

Způsob ručení je naopak zase velká výhoda právě u s.r.o., kde se ručí pouze do výše majetku společnosti. Případní věřitelé tak mohou být uspokojeni z majetku společnosti, ale už není přímo ohrožen osobní majetek společníků, tedy vás. Vyřízení s.r.o. je o něco náročnější a delší proces, ale lze dnes využít služeb nákupu již hotových ready made společností. Proto i založení s.r.o. lze dnes považovat za jednoduchou záležitost.

Už máte firmu? Potřebujete sídlo

Živnostník to má jednoduché, adresou jeho podnikání, tedy sídlem či místem podnikání, je standardně adresa jeho trvalého bydliště. Kromě toho může mít také provozovny. Firma je však neživotná, nikde automaticky „nebydlí“, a tak je potřeba jí sídlo najít. Ideální je levné sídlo sro, které lze dnes řešit tzv. virtuálním sídlem. To vám umožní kupříkladu: 

  • Úsporu nákladů na pronájem
  • Přebírání korespondence
  • Získat lukrativní adresu
  • Zázemí a pronájem zasedacích prostor