Jarní údržba zahrady, co vás čeká a jak si usnadnit práci?

Jarní údržba zahrady má svá pravidla. Na co bychom neměli zapomenout a které pomůcky se vám budou hodit?

Jaké náčiní budeme na jarní péči i zahradu potřebovat

Jaro je obdobím, kdy bychom měli zrevidovat veškerou zahradní techniku a zjistit, zda máme správné náčiní. Mnoho činností zastanou spolehlivě obyčejné zahradnické nůžky.

Ty je na místě především pořídit s ohledem na to, co s nimi plánujeme nejčastěji stříhat. Odlišné nároky bude mít majitel ovocných stromů oproti zahrádkáři, který potřebuje stříhat okrasné keříky zimostrázu.

V rámci péče o trávník se neobejdeme také bez kvalitní sekačky. Kromě tradičních benzínových modelů si dnes mohou zahrádkáři vybírat také mezi aku sekačkami nebo verzemi elektrickými. Pomyslný vrchol pak představují robotické sekačky.

Robotická sekačka dokáže, velmi zjednodušeně řečeno, precizně posekat trávník zcela sama. Poskytne vám tak maximální komfort. Vybrat správnou sekačku je zapotřebí především s ohledem na to, jak velkou plochu plánujeme posekat. Ty nejlepší modely zvládnou více než 1000 m² (Zdroj: Arecenze.cz).

Jak se na jaře starat o zahradu

Jaro je ideální období pro očištění trvalek, keřů a stromů. Trvalky je dobré přihnojit. Dřeviny i okrasné traviny bychom v tomto období měli ostříhat. U okrasných stromků i vinné révy se odstraňují všechny přebytečné výhonky, případně provádíme i tzv. základní řez. Podpoříte je tak během jara v růstu.

Pokud se chystáte vysazovat nové dřeviny, můžete již nyní začít s ovocnými stromy. Zvláště bychom se měli zaměřit na sazenice bez kořenového obalu, jako jsou broskvoně či mandloně.

Ať už má vaše zahrada plnit funkci okrasnou nebo užitkovou, nutné je na jaře i prokypření půdy. To prospěje zelenině i květinám. Semínka budou mít dostatek kyslíku a také zamezíte tomu, aby se z půdy nadměrně vytrácela vláha, která je pro klíčení rostlin velmi důležitá.

Péči si na jaře zaslouží taktéž trávník. Zapotřebí je odstranit různé větvičky nebo suché listy. Pryč by měl jít i mech nebo stará tráva. Rovněž již na jaře můžeme přikročit k vápnění trávníku. K pravidelné údržbě patří též rozhrnutí krtinců a vyrovnání nerovností kvalitní zeminou.