Kvalitní odhlučnění znamená klid v domě či bytě. Jak na to?

Někdy to může být hlučný soused, jindy to může být hluk, který se line třeba z patra nad námi, a to i v rámci vlastního domu. Odhlučnění rozhodně není faktorem, který by se měl zanedbávat. Pokud právě stavíte nebo provádíte rekonstrukci, je vhodné na to myslet. Dodatečná realizace odhlučnění je ale možná také. 

Jak správně na odhlučnění?

Důležité je si říci, že je odhlučnění v podstatě hodně závislé na konkrétním objektu a konkrétní situaci. Proto je vhodné, abyste si nejprve přizvali odbornou firmu. Ta posoudí vaši situaci, a teprve na základě toho bude stanoven odpovídající postup a volba konkrétního způsobu odhlučnění. Zvuková izolace je totiž jedna věc, ale správné posouzení stavu, který je třeba řešit, je vždy klíčové. Nevhodně realizované odhlučnění může znamenat pouze vyhozené peníze nebo neefektivní řešení. Moderní materiály na trhu jsou dnes schopny nabídnout: 

  • Co nejvyšší výkon
  • Co nejmenší tloušťku

Je to samozřejmě ideální stav, kdy odhlučnění nezabere příliš prostoru. Tento prostor si totiž zpravidla ubíráme z obytného prostoru, což platí hlavně pro dodatečně instalovanou izolaci, se kterou nebylo počítáno při samotné stavbě objektu. Odhlučňovat lze jak stěny, tak podlahy i strop. Pro odhlučnění stěn se používá hned několik variant konstrukcí, může jít například o kontaktní či naopak o bezkontaktní řešení se vzduchovou mezerou pro vyšší účinnost.

Jak je to s kročejovou izolací

Určitým specifickým druhem izolace je izolace kročejová. Kromě odhlučnění stěn je totiž potřeba vždy brát v potaz komplexní řešení, které nám zajistí právě rovněž využití kročejové izolace. Kročejová izolace používá materiály s nízkou dynamickou tuhostí. Tyto materiály účinně tlumí zejména hluboké zvuky, kde může patřit třeba dusot, který se ozývá z patra nad vámi. Výhodou těchto materiálů je, že nevyžadují příliš velkou tloušťku, takže nezaberou mnoho prostoru.