Kdo je femme fatale a proč muže přitahuje

Fenomén femme fatale je starý jako lidstvo samo. Počínaje biblickou Evou až po současné hollywoodské krásky jsou muži vystavování jejich neodolatelnému šarmu, za kterým se často skrývá past. Femme fatale může působit jako anděl, ale v jejím nitru je ukryt ďábel.

Doslovný překlad z francouzštiny znamená „osudová žena“. Femme fatale je svůdná, krásná, šarmantní, inteligentní a přitažlivá žena, která si muže dokáže podmanit a doslova si jej omotat kolem prstů. Femme fatale poznáte na první pohled. Tato past na muže je také někdy nazývána jako „žena vamp“.

Femme fatale – svůdné nebezpečí

Krásky, které nazýváme femme fatale, své přednosti znají a dokáží jich náležitě využít. Muži jsou jimi natolik okouzleni a poblázněni, že se dostávají do nebezpečných situací. Femme fatale dokáže svými vnady a chováním okouzlit vdané i zadané muže, kteří se v tajném vztahu s ní stávají jejími loutkami, protože nechtějí, aby se o vztahu dozvěděla jejich legální partnerka. Naopak muži, kteří mají femme fatale za manželku nebo přítelkyni, často chorobně žárlí na kohokoliv s kým jejich kráska promluví nebo na koho se podívá. Ani muži, kteří usilují o femme fatale, to nemají jednoduché. Femme fatale si s nimi doslova hraje, ale jen málokterému se oddá, natož aby vztah skončil romantickou svatbou.

Femme fatale v historii

V literatuře byly tyto ženy často popisovány jako čarodějky nebo či jako ženy s nadpřirozenou mocí. V Řecké mytologii je typickým příkladem Helena, která měla mnoho nápadníků, byla unesena a její krása se stala předlohou mnoha obrazů a soch. Někteří považují za femme fatale dokonce i první ženu lidstva, biblickou Evu.

V moderní historii je jako femme fatale často zmiňována Alma Mahlerová, která byla múzou pro mnoho umělců. Netřeba připomínat americkou hvězdu Marilyn Monroe, která během deseti let zvládla tři sňatky. Elizabeth Taylorovábyla vdaná za svůj život dokonce sedmkrát.

Současné svůdnice

Dnes jsou za femme fatale považovány převážně celebrity. V našich končinách se takto často označuje herečka Jana Plodková nebo slovenská rodačka Vica Kerekes. V zahraničí bychom takových krásek našli mnoho a často přímo v Hollywoodu.

Fotografie v článku jsou ilustrační.