Kdy je ideální čas pro letní dovolenou v Chorvatsku?

Na letní dovolenou do Chorvatska vyrážejí každoročně desetitisíce Čechů. Někteří volí cestu s cestovní kanceláří, jiní míří za mořem po vlastní ose. Sezóna na Jadranu probíhá zhruba od poloviny května a končí posledními zářijovými dny. Jaká jsou specifika jednotlivých měsíců?

Květen a červen

Sezóna v Chorvatsku začíná poměrně brzy. Turisté lačnící po moři zaplňují kempy, apartmány či hotely již od května. Touto dobou se teplota vzduchu pohybuje již mezi 20 a 30 °C a moc neprší. Ovšem je potřeba počítat s chladnější vodou v moři, které se ještě nezahřálo nad 20 °C. Samozřejmě zpravidla bývá lepší počasí na jihu v okolí Dubrovníku než na Istrii. Benefit tohoto období je však zcela jasný. Pláže ještě nejsou obsypány lidmi a Jadran si tak můžete vychutnat v klidu v celé své kráse. Během června se teplota vzduchu i moře zvedá, přibývá i turistů, ale stále je před prázdninami.

Červenec

Je-li pro vás hlavním kritériem termínu dovolené příjemná teplota, pak červenec bude tou správnou volbou. Pokud plánujete pobyt v Chorvatsku s dětmi, moc možností beztak nemáte. Během dne teplota většinou neklesá pod 30 °C a moře má až 25 °C. V pravidelných intervalech vane od hor vítr zvaný bóra. Ten může sice počasí narušit, většinou však jde o krátkou dobu. A věřte nebo ne, tento vítr je velmi zdravý. Ve známých destinacích počítejte s velkým množstvím turistů zejména z Německa. V této době je také nezbytné mít zarezervované ubytování, proto včas hledejte apartmán nebo hotel Chorvatsko.

Srpen

Srpen je v Chorvatsku velmi teplý a také turisticky velmi exponovaný. Klidněji začíná být na konci měsíce, to už se ale mohou objevit první náznaky ochlazení zejména v podobě deště. Může se vyskytnout i silnější bóra.

Září a začátek října

Nevadí-li vám nějaká ta přeháňka, září vás nezklame. Je stále velmi teplo, moře je po létě vyhřáté a turisté se již na Jadran tolik nehrnou. Zejména v jižních částech země můžete zažít skutečnou letní pohodu a na plážích již není hlava na hlavě. Samozřejmě čím později vyrazíte, tím větší riziko srážek hrozí. V okolí Dubrovníku je často krásně dokonce i na začátku října.

Více informací nejen o počasí najdete na portálu Hrvaska.net.