Kriminální léto udělá z každého diváka zkušeného detektiva

Letošní prázdniny se ponesou v duchu zločinu. Ale nebojte, kriminální dramata se v našem případě odehrají jen na obrazovce. Televizní kanál Epic Drama totiž chystá velkolepou programovou nadílku v podobě těch nejoblíbenějších detektivek a jejich hrdinů. Můžete se těšit na Slečnu Marplovou od Agathy Christie, oblíbenou Slečnu Fischerovou od Kerry Greenwoodové či na Vídeňskou krev.

Kriminální léto bude horké. Počínaje prvním červencovým večerem se až do konce srpna můžete proměnit v detektivy a společně s hrdiny světové literatury či s oblíbenými filmovými postavami řešit složité kriminální případy. A jaké jsou naše tipy?

Jak by asi zněl pojem detektivka, kdyby Agatha Christie nezačala psát? Právě tato britská spisovatelka je považována za člověka, který dal moderním kriminálním příběhům charakteristické rysy. A proto její jméno nesmí v Kriminálním létě chybět. Kromě již zmiňované ikonické Slečny Marplové vás zveme ke sledování seriálu Sven Hjerson Agathy Christie. Postava tohoto finského detektiva může být pro někoho tak trochu detektivní oříšek, ale zarytí fanoušci královny detektivek vědí, že jde o postavu, o níž píše fiktivní spisovatelka Ariadna Oliverová, která se objevuje v příbězích Hercula Poirota. Mezi odborníky se tomuto literárnímu jevu říká metafikce. Jak se s ní autoři seriálu popasovali? Celkem zdařile, ostatně přesvědčit se můžete na vlastní oči.

Mezi fikcí a skutečností se ocitnete, pokud si nenecháte ujít třídílnou sérii Rillington Place. Tento působivý thriller zkoumá skutečné zločiny lstivého sériového vraha Johna Reginalda Christieho, který řádil v Londýně ve 40. a 50. letech minulého století. Vrah dlouho dokázal obelstívat vyšetřovatele i soudce a za jeho vraždy byl dokonce popraven nevinný člověk.


 


I další kriminální série nás zavede do minulosti. Seriál Fotografie zemřelých se odehrává v irském Dublinu v roce 1880 a přibližuje fenomén takzvané post mortem fotografie, tedy památečních snímků zemřelých, které byly ve své době mezi příbuzenstvem velice populární. Jenže když se mezi lidmi objeví fotografie umírajících lidí ve smrtelných křečích, je třeba, aby nastoupili kriminalisté.

Náš další tip směřuje na počátek 20. století do Vídně. V metropoli filozofie, vědy a umění se odehraje neobvyklá, a tak trochu záhadná vražda, s níž musí pomoci žák psychoanalytika Sigmunda Freuda Oskar Rheinhardt. Jak obstojí? Nechte se překvapit při sledování devítidílné série Vídeňská krev.

Během Kriminálního léta samozřejmě nesmí chybět ani naši staří známí – populární inspektor Dalgliesh, detektiv Murdoch, Endeavour, Morse, inspektor George Gently či Slečna Scarletová a Vévoda.

Tak nezapomeňte. Ať už budete o prázdninách doma, nebo třeba na chatě, horké dny si můžete zpestřit pěkně v křesle u případů Kriminálního léta na Epic Drama.