Kvalitní a cenově dostupný tisk laserem nebo na inkoustové tiskárně?

Potřebujete-li tisknout, pravidla přichází rozhodnutí, zda laserovou nebo inkoustovou tiskárnu. Laserové tiskárny se hodí všude tam, kde je potřeba tisknout velké množství zejména textových dokumentů. Typicky tak mají své místo v kancelářích malých i velkých firem. Inkoustové tiskárny se zase uplatní třeba při tisku fotografií, přičemž profesionální a velkoformátová řešení jsou tady pro fotografy, grafická studia další.

Jaký spotřební materiál lze koupit?

Problém při tisku však je často cena spotřebního materiálu. Tím myslíme tonery u laseru a cartridge u inkoustu. Provoz laserové tiskárny je sám o sobě levnější, ale v obou případech lze dnes naštěstí ušetřit. A to ať již potřebujete zvolit cartridge Samsung nebo náplně do jiné tiskárny. Kupujete-li do tiskárny spotřební materiál, zpravidla máte na výběr mezi: 

  • Originálním
  • Repasovaným
  • Alternativním

Originální tonery či cartridge zpravidla znamenají nejvyšší kvalitu tisku, ale také nejvyšší cenu. Je tak potřeba si zhodnotit, zda vám to za to stojí. V kanceláři při tisku běžných dokumentů nebo v domácnosti pak mnohdy nižší kvalita tisku nemusí vadit, tam se tak určitě vyplatí sáhnout po dalších možnostech.

Mohou to být třeba repasované originály, což jsou vlastně originální náplně, které ale byly renovovány a opětovně naplněny. A samozřejmě to jsou také alternativní produkty jiných výrobců, kteří dodávají tonery a cartridge kompatibilní s různými modely tiskáren.

Poměr kvality a ceny

Důležité je tedy zvolit odpovídající poměr kvality a ceny, který v daném nasazení potřebujeme. Také alternativní náplně mohou být různé kvality, je dobré se dívat třeba na certifikaci, která je zárukou určité kvality. Kvalitní tonery Xerox, ale také pro jiné tiskárny, tak určitě zvládnete vybrat i v případě alternativ. Úspora nákladů bývá často nemalá, proto se určitě vyplatí tímto směrem přemýšlet.