Léto se blíží! Nezapomeňte na pravidelný pitný režim

Letní měsíce jsou už za dveřmi.  K létu neodmyslitelně patří i dovolené, na které se všichni celý rok těšíme. České léto bývalo vždy ve znamení chalupářství a chatařství. To se v posledních letech hodně mění a lidé rádi vyráží i do exotických a tropických destinací. V těch mohou překvapit extrémně vysoké teploty, na které Češi ze své domoviny nejsou tolik zvyklí. Horké počasí nás ale v dnešní době čeká i v tuzemsku, a tak není radno podceňovat dostatečnou hydrataci těla a pravidelný pitný režim, ať už trávíte léto doma nebo v zahraničí.

Proč na tekutiny dbát?

Se slunečnými dny a volnem jde ruku v ruce i zvýšená fyzická aktivita, ať už ve formě intenzivního sportu, nebo klidných procházek. To má za následek právě větší potřebu již zmíněné hydratace. Pitný režim je tak zásadním faktorem pro udržení vitality, energie a správného fungování našeho těla. Existuje hned několik jasných důvodů, proč bychom v létě měli dbát na dostatečný přísun tekutin:

  • Mnohem více se potíme: Pocení zapříčiňuje větší úbytek vody z našeho těla. Pokud by se tekutiny nedoplňovaly, tělo se může dostat do stavu dehydratace, která má na naše zdraví pochopitelně negativní vliv. Dehydratace může způsobit únavu, závratě, bolesti hlavy, nebo dokonce zmatenost.
  • Vliv na fyzickou výkonnost: Když jsme dehydrovaní, cítíme se unavení a slabí. Tekutiny nám poskytují energii a pomáhají udržet správnou funkčnost všech svalů a kloubů v těle. Dostatečný přísun tekutin tak zlepšuje schopnost vykonávat fyzickou aktivitu, což je na dovolené zvláště důležité vzhledem k faktu, že se tam často chceme věnovat outdoorovým činnostem.
  • Udržení zdravé pokožky: V letním období často vystavujeme naši pokožku slunečnímu záření. Při nedostatečném příjmu tekutin může naše pokožka ztrácet potřebnou vlhkost, být suchá nebo šupinatá. Naopak dostatečný přísun tekutin pomáhá udržovat pokožku lesklou, pružnou a zdravou.

Léto ve znamení zábavy

I přes to všechno je ale potřeba léto si užít a občas i upustit páru. Proto si dopřejte to, co máte rádi. Pohodové rodinné grilovačky, sportovní výlety nebo třeba využívání elektroniky. I když je venku hezky, není ostuda dělat v rámci dovolené aktivity, které si skutečně užíváte. A to i pokud se jedná o hraní počítačových her, užívání elektroniky PULZE nebo sledování televizních seriálů.

Autor: Elena Gotfried