Mobilní nebo pevnou klimatizaci?

Během horkých letních měsíců řada domácností zvažuje pořízení klimatizace. Podkrovní pokoje nebo horní patra panelových domů se při venkovních teplotách kolem 30 stupňů proměňují v sauny a je jasné, že v takovém případě ventilátor jen rozhání teplý vzduch. Na trhu domácích klimatizací lze vybírat mezi dvěma základními druhy, kterými jsou mobilní a nástěnné jednotky. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak je to s náklady u těchto řešení?

Mobilní klimatizace

Už ze samotného názvu vyplývá největší benefit této jednotky. Zařízení lze libovolně přesouvat po místnostech, a tak je možné chladit tam, kde je potřeba. Nicméně uživatelé se musí spokojit s nižším výkonem. Ten se zpravidla pohybuje od 2000 do 3 500 W. Hodí se tak do menších místností, typicky jako klimatizace do bytu. Nutné je ovšem také počítat s odvodem teplého vzduchu ven prostřednictvím hadice. Levnější mobilní jednotky jsou hlučnější a celkově energeticky náročnější oproti klimatizacím nástěnným. Samozřejmě ale záleží na velikosti klimatizovaného pokoje a také na požadované teplotě. Cena kvalitních kusů začíná okolo pěti tisíc.

Nástěnná klimatizace

Osvědčené řešení hodící se do rodinných domů nebo firem. Klimatizační jednotka je umístěna vně stavby, odkud čerpá vzduch a ten ochlazený vhání do interiéru prostřednictvím vnitřní jednotky. Naprostá většina těchto přístrojů disponuje výkonem od 2 500 do 5 000 W. Energeticky se však nejedná o tak náročné řešení jako v předchozím případě.

Pořízení takové klimatizace může začínat u patnácti tisíc, lepší přístroje ale stojí minimálně jednou tolik a u skutečné špičky není výjimkou ani cenovka okolo sto tisíc. Dalším nákladem je spotřeba klimatizace a lze také počítat s menšími výdaji za servis, zpravidla jde o výměnu filtrů a podobně.

Jednou z dalších možností je takzvané multisplitové řešení, kdy je na jednu venkovní jednotku připojeno několik vnitřních. V takovém případě se jedná o efektivní řešení pro více místností, pořizovací náklady jsou sice vyšší, vrátí se však v podobě energetické úspory.